:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 547 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


مذاکره برای «بازجویی»/ پروتکل الحاقی یا جاسوسی دیپلماتیک!

"دشمن پررو و وقيح، انتظار دارد که ما اجازه دهيم آنها با دانشمندان و محققان ما درباره يک پيشرفت اساسيِ بومي و ملي گفتگو کنند، اما مطلقاً چنين اجازه اي داده نخواهد شد."

30a30.ir : با گذشت بیش از یک ماه از نشست های هسته ای ایران و 1+5 در لوزان و متعاقب آن اظهارات مختلف مذاکره کنندگان غربی به ویژه آمریکا، روز به روز ابعاد جدیدتری از این اظهارات آشکار می شود.

با سپری شدن این زمان و کنار هم گذاشتن اظهارت مطرح شده از سوی مقامات آمریکایی، خصوصا باراک اوباما بعد از اتمام مذاکرات لوزان، معانی شفاف‌تری از محتوای مذاکرات به نمایش در می آید، آن جا که رئیس جمهور آمریکا در سخنانی اظهار داشته است: "ما امروز پس از ماهها دیپلماسی اصولی سخت، به چارچوبی برای این توافق دست یافتیم و این توافقِ خوبی است. این توافقی است که اهداف اصلی ما را برآورده می سازد."

بعد از لوزان دو بحث مهم به عنوان چالشی ترین موضوعات در مذاکرات هسته ای جلوه کردند، یکی تحریم ها و دیگری مساله بازرسی ها.

اما با مرور زمان و موج های رسانه ای غرب، مشخص شد که اساسا بحث "بازرسی ها"، اصلی ترین عنصر در شکل گیری یا عدم حصول توافق نهایی هسته ای است.

طرف غربی به ویژه آمریکا، از همان روزهای نخست بر محدوده زمان، مکان و حتی نوع بازرسی ها از ایران اظهارات مشکوکی داشت. اوباما در سخنرانی بعد از قرانت بیانیه لوزان گفت: "ایران با محدودیت شدید در برنامه خود مواجه خواهد شد و ایران همچنین با بیشترین بازرسی های شدید و سرزده و نظام شفافیت موافقت کرد که هرگز در هیچ برنامه هسته ای در تاریخ درباره آن مذاکره نشد. بنابراین این توافق براساس اعتماد نیست بلکه براساس راستی آزمایی بی سابقه است ... با این توافق ایران با بازرسی هایی روبرو خواهد شد که از همه کشورهای دیگر جهان بیشتر است."

تمام مقامات آمریکایی اظهاراتی مشابه این سخنان را مطرح کردند. در همین زمینه "جان کری" در گفتگو با شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت: "ما هر روز در آنجا بازرس خواهیم داشت. این مسئله به ده سال ختم نمی‌شود. همیشگی خواهد بود... آن چه در ده سال بعد از توافق رخ می‌دهد، کاهش ۹۸ درصدی ذخایر اورانیوم غنی‌شده - از ۱۲ تن به ۳۰۰ کیلوگرم - است، ولی بازرسی‌ها بعد از آن هم ادامه خواهد داشت."

در گرماگرم همین مباحث بود که بحث بازرسی های بی‌قید و شرط، در هر زمان و از هر مکان، حتی "تأسیسات نظامی ایران" از طرف آمریکایی‌ها مطرح گردید. سخنان بی‌پرده و زیاده‌خواهانه آمریکا تا جایی بود که "هانس بلیکس" سیاست‌مدار سوئدی و مدیر کل اسبق آژانس بین المللی انرژی هسته ای در مصاحبه ای با "رویترز" گفت: "استثنا کردن یک کشور برای چیزی که بقیه جهان انجام نمی دهند، کار مشکلی است، هیچ کشوری نخواهد پذیرفت که مورد بازرسی در هر زمان و هر مکانی قرار گیرد."

واکنش مقامات ایرانی به خصوص تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته ای، در ابتدا سمت و سویی مخالف با اظهارات طرف مقابل داشت، آنان که با عدم انتشار "فکت شیت ایرانی" برای خود دردسر و برای مردم و سیاسیون دیگر ابهام درست کرده بودند با رد سخنان مقامات غربی، با قاطعیت از عدم پذیرش تعهداتی فراتر از "ان پی تی" (NPT) سخن گفته و سخن دیگران را بازی رسانه ای معرفی می کردند.

عباس عراقچی در گفتگو با بخش های خبر صدا و سیما گفت: "این موضوع چیز عجیبی نیست و این موضوع حتی بدون توافق ژنو نیز وجود داشته و ما به عنوان یک عضو ان پی تی وقتی موافقت نامه را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امضا کردیم، قبول کردیم که تمام تأسیسات هسته ای خودمان را در معرض بازرسی و بازدیدهای آژانس قرار دهیم تا در مقابل این حق، برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای ایجاد شود... همه چیز منوط به راستی آزمایی آژانس، در رابطه با اقداماتی است که ایران باید در توافق انجام دهد و ربطی به مراکز نظامی ما ندارد... من نمی دانم چرا فضاسازی روانی طرف مقابل به خصوص طرف آمریکایی که انجام می دهد این قدر راحت در ایران پذیرفته و منعکس می شود."

اما با گذشت زمان، از تیم ایرانی زمزمه‌هایی مبنی بر پذیرش برخی بازرسی‌ها در چارچوب پروتکل الحاقی به گوش رسید که البته همگی بر این مطلب تاکید داشتند که اجرای پروتکل نیاز به تصویب مجلس دارد.

علی‌اکبر صالحی در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی "سی سی تی وی" چین اظهار داشت: در صورت تصویب مجلس ایران بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌توانند، از برخی مراکز غیرهسته‌ای ایران در چارچوب شرایط مشخص بازدید کنند. عراقچی نیز تلویحا پذیرش بازدید از مراکز نظامی را پذیرفت و البته با عنوان "دسترسی مدیریت شده" از آن نام برد.

"یوکی آمانو" دبیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای نیز روز سه شنبه 22 اردیبهشت در مصاحبه با رویترز اعلام کرد: "توافق هسته‌ای به کارشناسان آژانس، حق دسترسی به سایت‌های نظامی ایران را می‌دهد."

با این شرایط به نظر می رسد این روزها مذاکرات هسته ای و توافق پیرامون آن از چارچوب "ان پی تی" خارج شده و قرار است توافق نهایی در چارچوب قواعد "پروتکل الحاقی" صورت گیرد، البته اگر به همین اندازه اکتفا شود!

گواه این مساله هم سخنان نزدیک به هم ایران و غرب در مورد بازرسی هاست، چرا که چنین بازرسی هایی فقط در پروتکل الحاقی موجود است و نه در ان پی تی.

البته رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و معاونش عراقچی در سخنان خود تلویحا به توافق در چارچوب پروتکل الحاقی اشاره ای داشته اند، تا آن جا که محمد جواد ظریف چندی پیش در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه مجارستان که در ایران برگزار شد گفت: "پروتکل الحاقی به هیچ وجه اجازه دسترسی بی رویه و بدون دلیل به ساختارهای کشورها را فراهم نمی کند، بلکه چارچوب قاعده‌مندی را ترتیب می دهد که امروز این چارچوب در نزدیک به 124 کشور در حال اجراست، مقررات موجود مانع از سوء استفاده از این گونه دسترسی ها است، ضمن این که اینها بازرسی نیست، بلکه دسترسی است که براساس چارچوب، مشخص و مدیریت شده است."

با تمامی این جریانات و اظهارات که طی این مدت صورت گرفته، چند نکته به نظر می رسد:

اول اینکه اصولا اصرار آمریکا برگنجاندن مقررات بازرسی مبتنی بر پروتکل الحاقی، در توافق چیست و از تحمیل پروتکل بر ایران چه اهدافی دنبال می شود،

و دیگر این که اساسا رابطه پروتکل و بازرسی‌های مذکور در آن با اصل حاکمیت ملی به چه ترتیب است.

نکته اول شاید به وضوح روشن باشد. اگر به نقل قولی که در ابتدا از اوباما آمد دقت شود، مطلب آشکار می شود، آن جا که در پی تفاهم لوزان می گوید:" این توافقی است که اهداف اصلی ما را برآورده می سازد."

آمریکا و سیاست مداران غرب و همچنین لابی صهیونیستی از ابتدا با فعالیت هسته ای ایران به هر شکل و در هر ابعادی مخالف بودند و همانطور که مقام معظم رهبری نیز بارها اشاره فرمودند، مشکل آمریکا با ایران مساله هسته ای نیست بلکه آن ها با اصل موجودیت نظام اسلامی ایران مخالفند، حال اما در اثر فشار افکار عمومی در سطح جهان به طرف غربی و درایت مسئولان ایران به ویژه رهبری در روی آوردن به مذاکره، آمریکا مجبور به نشستن بر صندلی مذاکره گردید و البته در این میان از فشارهای اقتصادی که اتحادیه اروپا متحمل شده نیز نباید غافل گردد.


آمریکا امروز خود را مواجه با ایرانی می بیند که برای یک مذاکره منطقی تلاش کرده و سعی در به سرانجام رساندن مذاکره به شیوه مطلوب و مطابق مصالح ملی خود دارد و این رویکرد انگشت اتهام به فرار از مصالحه را از روی ایران منصرف کرده است، از طرفی ترک مذاکره از طرف آمریکا نیز موجب رسوایی است، پس راه را در اعمال فشارهایی دیده است که ایران را به سمت ترک مذاکره پیش برود و در نهایت مقصر عدم توافق شناخته شود.

از این روست که دولتمردان آمریکایی صحبت گرفتن امتیازاتی از ایران را می کنند که تا به حال هیچ کشوری به آن تن نداده است.

اینکه تیم مذاکره کننده ایرانی نیز درباره توافق مبتنی بر پروتکل الحاقی، نظر مجلس را شرط کرده اند شاید پاتکی بر این ترفند آمریکا باشد.

اما درباره رابطه پروتکل الحاقی و اصل حاکمیت ملی باید گفت با دقت در مواد پروتکل به خوبی معارضه آن با استقلال ملی کشورها قابل مشاهده است. با مراجعه به مواد این سند حقوقی در می یابیم که در ماده 5 و 6 آن که در رابطه با نظارت های آژانس است، اصلا اصل حاکمیت ملی در نظر گرفته نشده و به آژانس و بازرسان آن اختیاری تام چه در زمان و چه در مکان در بازرسی ها به ماموران آژانس می دهد.

بر خلاف اظهارات آقای ظریف بند "ج" ماده 5 این پروتکل اجازه بازرسی بی قید و شرط از نظر مکان و زمان را به آژانس می دهد و این بند اطلاق داشته و مقید به اعلام دلیل از سوی آژانس نشده است.

ماده 5 که در مورد مجوز دسترسی های آژانس است و مکان های مورد نظر را برمی شمرد در بند ج آورده است، "هر مکان تعیین شده توسط آژانس به غیر از مکان‌های اشاره شده در بندهای الف و ب این ماده جهت انجام نمونه برداری‌های محیطی مختص آن مکان، چنانچه کشور عضو نتواند امکان دسترسی به این مکان‌ها را فراهم آورد، باید فوراً باید هر تلاش معقولی را برای قانع کردن تقاضاهای آژانس بدون تاخیر در مکان همجوار به آن و یا از روش های دیگر انجام دهد."

این بند به طور آشکار کشورها را ملزم به پذیرش تعهدی می‌نماید که مغایر با اصل حاکمیت ملی است و کشور متعهد ناچار است که به نفع یک سازمان بین‌المللی از اصل منافع ملی خود در این مورد صرف نظر نماید.

ماده 6 اما درباره فعالیت‌های مجاز آژانس در زمان دسترسی به مکان‌های مورد اشاره در ماده ۵ است که این اقدامات به طور کلی عبارت است از "مشاهدات عینی، جمع‌آوری نمونه‌های محیطی، استفاده از دستگاه‌های آشکارسازی و اندازه‌گیری پرتوها و به کارگیری انواع مهر و موم و وسایل شناسایی و تشخیص دستکاری‌ها بررسی سوابق پادمانی مربوط به تولید و حمل."

همانگونه که روشن است این مواد دارای تضمینی مبنی بر عدم سوء استفاده از این بازرسی ها نیستند. به بیان دیگر هیچ ضمانتی وجود ندارد که در پی این بازرسی ها جاسوسی اتفاق نیافتد و یا سوء استفاده اطلاعاتی و امنیتی درکار نباشد، زیرا اساسا کشور بازرسی شونده، حق هیچ اقدامی در برابر این بازرسی ها را ندارد و تشخیص سلامت تمامی موارد مربوط به مسائل طبقه بندی شده، میزان دسترسی و افراد مجاز به دسترسی در صلاحیت آژانس است.

بی جهت نیست که کشورهایی که در انرژی هسته ای پیشرفت های قابل توجهی داشته و به نوعی در این فنآوری، قطب محسوب می شوند به پذیرش این پروتکل تن نداده‌اند و البته آن هایی هم که پذیرفته اند یا در فنآوری هسته ای شاخص نبوده اند و میزان فعالیتشان به اندازه ایران و دیگر قدرت های هسته ای نبوده و یا اینکه به آن تن داده اند وعواقب ویرانگر آن را متحمل شده اند.

در آخر باید گفت که آمریکا از اصرار بر تحمیل بازرسی های مبتنی بر پروتکل در توافق با ایران، به گمان خود یک بازی دو سر برد را  در پیش گرفته است، یا ایران با وجود این طرح شرایط در متن توافق نهایی، قید تفاهم را زده و مذاکره را ترک کرده و به عنوان مقصر اصلی عدم توفیق مذاکرات معرفی می شود و یا اینکه ایران این شرایط را می پذیرد که در این صورت با مجموع مطالبی که درباره پروتکل و حفره های امنیتی ناشی از تن دادن به آن وجود دارد، بازرسی های مورد نظر امکان یک سرکشی دائم به ایران را برای آمریکا فراهم می کند و نیاز به صرف هزینه های کلان برای سرویس های جاسوسی و امنیتی را مرتفع می گرداند.

در پی این خیالات آمریکا است که مقام معظم رهبری روز چهارشنبه 30 اردیبهشت ماه 1394 در مراسم دانش آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین (ع) با اشاره به "گفتمان نوين اسلامي" و "گفتمان جاهليت" به‌عنوان دو گفتمان اصلي دنياي امروز، نزديکي و آشتي اين دوگفتمان را غيرممکن دانستند و با اشاره به زياده خواهي هاي جديد در مذاکرات هسته اي فرمودند: "همانگونه که قبلا هم گفته شد، اجازه هیچگونه بازرسی از هيچيک از مراکز نظامي و همچنين گفتگو با دانشمندان هسته اي و ساير رشته هاي حساس و اهانت به حريم آنها، داده نخواهد شد. من اجازه نخواهم داد که بيگانگان بيايند و با دانشمندان و فرزندان عزيز و برجسته اين ملت صحبت و از آنان بازجويي کنند."

ايشان با تأکید براينکه هيچ ملت و دولت عاقلي اجازه چنين کاري را نمي دهد، گفتند: "دشمن پررو و وقيح، انتظار دارد که ما اجازه دهيم آنها با دانشمندان و محققان ما درباره يک پيشرفت اساسيِ بومي و ملي گفتگو کنند، اما مطلقاً چنين اجازه اي داده نخواهد شد."

علاوه بر تاکیدات صریح و روشن از سوی رهبر انقلاب به طرف های مذاکره، شاید این فراز از فرمایشات ایشان تکلیف را برای همگان مشخص نماید که فرمودند: "اين موضوع را دشمنان نظام اسلامي و همه کساني که منتظر تصميم نظام هستند، به روشني متوجه شوند."

 

 

 

*جام نیوز

کد خبر:  1549524
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها, خبرنامه
Tags: آمریکا, جان کری, مقام معظم رهبری, رهبر انقلاب, هسته ای, اوباما, مذاکرات هسته ای, مذاکره, علی‌اکبر صالحی, انرژی اتمی, ژنو, توافق هسته ای, توافق, آژانس, پروتکل الحاقی, NPT , توافق نهایی, ان پی تی, توافق ژنو, لوزان, فکت شیت, فکت شیت ایرانی, دانشگاه امام حسین, جاسوسی دیپلماتیک
22222

مطالب مرتبط :

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...

اظهار نظر عجیب پسر ترامپ دربارۀ نقش ایوانکا در حمله به سوریه!


 گزارش های رسانه‌ای به نقل از پسر ترامپ، نقش ایوانکا دختر رئیس جمهور آمریکا در حمله موشکی به حمص را ثابت می کند.       اریک، پ...

کره شمالی آمریکا را به حمله هسته‌ای تهدید کرد


 رسانه‌های دولتی کره شمالی، روز سه‌شنبه، همزمان با نزدیک شدن ناوگروه تهاجمی آمریکا به شبه‌جزیره کره، این کشور را به حمله هسته‌ای تهدید کردند. &#...

کره شمالی به تهدیدات آمریکا پاسخ داد


 پس از هشدار رییس جمهور آمریکا مبنی بر اقدام یکجانبه علیه کره شمالی، پیونگ یانگ هشدار داد، اگر جامعه جهانی تحریم‌ها را تشدید کند، مقابله به مثل خ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
تشکر رئیس جمهور از مقام معظم رهبری و دستور تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع تولید
رهبر انقلاب: پیری جمعیت از همه خطرات بزرگ‌تر است/ مسئله‌ فرزندآوری در خانواده اولویت دارد
لبه فناوری روز دنیا در دستان ماست/ بنای خودروسازی نداریم، به خودروسازان کمک می‌کنیم
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران