:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 563 تعداد امتیازدهی:  2   (Article Rating)


پیامد فاجعه بار حمله به ایران/ جهان شوکه می‌‌شود، ایران ثروتمند و قدرتمند

در مقاله مفصل پایگاه تحلیلی وکس آمریکا آمده است: حمله به ایران، برنامه هسته ای این کشور را متوقف نخواهد کرد، آمریکا را با جنگی طولانی درگیر خواهد کرد و احتمالا دربردارنده پیامدهای ویران کننده ای برای آمریکا و متحدانش خواهد بود.»

30a30.ir : پایگاه تحلیلی وکس (VOX) در مطلبی با عنوان "چه خواهد شد اگر آمریکا واقعا ایران را بمباران می کرد؟" نوشته است سناریوی حمله آمریکا به ایران آنطورها که جنگ‌افروزان آمریکا خیال می کنند ساده نیست.

این پایگاه با اشاره به سخنان "تام کاتن" سناتور آمریکایی در انتقاد از اوباما به خاطر توافق لوزان می نویسد: «تام کاتن با انتقاد از اوباما می‌گوید که چرا او اذعان نمی‌کند به این که حملات علیه تأسیسات هسته ای ایران تنها "چند روز" طول خواهد کشید و برای اثربخشی نیازی به هیچ عزم نظامی بلندمدت تر نخواهد بود. او معتقد است اوباما بین توافق و جنگ "گزینه غلط" را انتخاب کرده است.»
 

وکس می نویسد: «تعدادی از تحلیلگران بانفوذ سیاست خارجی مخصوصاً در بعضی از مؤسسات محافظه کار جنگ طلب‌ واشنگتن، علناً اقدام نظامی را به عنوان بهترین راهکار ممکن برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب تأیید کرده اند. اما تعداد اندکی از آن ها علناً از حمله نظامی به تأسیسات هسته ای ایران در حال حاضر حمایت می کنند و بسیاری از آن ها معتقدند حملات هوایی یا حتی جنگ درصورتی که گفتگوها به شکست بینجامد باید بر روی میز باشد.»

این سایت آمریکایی در ادامه نوشت: «اما حمله به ایران می تواند به فاجعه ختم شود. حملات با تلفات جانبی ناچیز یا صفر تنها موقتاً برنامه هسته ای ایران را به عقب بازمی گرداند. نابود کردن کامل ظرفیت هسته ای این کشور جنگی همه جانبه را می طلبد. چنین جنگی علاوه بر کشتن هزاران نفر هر گونه رد پای ثبات سیاسی باقیمانده در خاورمیانه را ازمیان خواهد برد، احتمالاً باعث ویرانی اقتصاد جهانی خواهد شد و به استثنای آن که اشغال کامل نظامی به شیوه عراق در این کشور اتفاق بیفتد، در پایان دادن دائمی به برنامه هسته ای ایران شکست خواهد خورد.»

وکس با طرح این سؤال که "چرا بسیاری از جنگ طلبان معتقدند حمله هوایی تنها راه است؟" به نقل از "روئل مارک گرشت" عضو ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی می نویسد: «رژیم ایران از پروژه 30 ساله خود دست بر نخواهد داشت، بنابراین آمریکا با گزینه اجتناب ناپذیری روبرو می شود: پذیرش ایران هسته ای یا حمله نظامی پیش دستانه به ایران». از آنجا که مورد اول غیرقابل پذیرش است، دومین مورد بهترین گزینه است.
 

بیشتر طرفداران اقدام نظامی علیه ایران پیشنهاد حمله هوایی محدودی را با هدف گیری قلب برنامه هسته ای ایران پیشنهاد می کنند. افراد کمی نیز اقدام جاه طلبانه تری با هدف تغییر کامل رژیم را پیشنهاد می دهند. جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل می نویسد: «یک حمله نیاز به نابودکردن تمام زیرساخت هسته ای ایران ندارد، بلکه با نابودی پیوندهای کلیدی در چرخه سوخت هسته ای، می تواند برنامه این کشور را به عقب برگرداند.»

بر اساس این نظریه، اهداف کلیدی تأسیسات هسته ای فردو، نطنز و اراک خواهند بود، و تأسیسات تبدیل اورانیوم اصفهان نیز گاه مورد اشاره قرار می گیرد. بعضی از این تأسیسات، به طور خاص فردو، حفاظت شده هستند، اما آمریکا بمب های نفوذکننده ای دارد که قادر به وارد آوردن صدمات واقعی به آن هاست.

مدافعان حمله از این حقیقت غافل نیستند که ایران به سادگی می تواند پس از پایان هرگونه بمباران این تأسیسات را بازسازی کند، اما آن ها معتقدند این کار در آینده نزدیک برای ایران واقعاً سخت خواهد بود.
 

پایگاه تحلیلی وکس با تأکید بر این که "در حقیقت، حملات هوایی ساده، اثرگذار، یا به سرعت نخواهند بود" ذیل این عنوان می نویسد: «در واقع حتی حملات "محدود" یک عملیات نظامی سنگین خواهد بود. نابود کردن تأسیسات بزرگ غنی سازی برنامه ایران را فلج نخواهد کرد، و پیدا کردن هدف های مهم سخت خواهد بود. حتی اگر همه چیز تمام و کمال اتفاق بیفتد، حملات در بهترین حالت تنها چهار سال ایران را به تأخیر خواهد انداخت، مگر آن که ایران مصمم به جنگی بی پایان باشد.

اولین مشکل آن است که آمریکا محتاج به نابود کردن ادوات دفاع هوایی ایران خواهد بود که شامل جنگنده ها و موشک های زمین به هوا خواهند بود، تا از به هدف خوردن بمب ها اطمینان کسب کند و از صدمات جدی ایران در پاسخ جلوگیری کند. "رابرت فارلی" استاد دانشگاه کنتاکی و متخصص جنگ هوایی می‌گوید: «این شامل بمب افکن های دوربرد، پهپادها، جنگ الکترونیک، بمب اندازهای ضدجنگنده مستقر بر روی زمین، هواپیماهای ناونشین، و موشک های کروز شلیک شونده از زیردریایی ها خواهد شد.»

حتی حملات علیه برنامه هسته ای به زدن مجموعه گسترده ای از اهداف نیازمند خواهد بود. برخلاف تصورات جنگ طلبان، حملات نمی تواند به تأسیسات تولیدی بزرگ هسته ای محدود شود. براساس تحقیق مؤسسه رند (Rand) که به وسیله "رابرت ریردن" انجام گرفته، مشکل واقعی، تأسیسات ساخت سانتریفیوژ ایران خواهد بود. نابودی نیروگاه های غنی سازی ایران به سادگی برای پایان بخشیدن به برنامه تسلیحاتی هسته ای کافی نخواهد بود، در صورتی که ایران به راحتی بتواند برای نیروگاه های جدید سانتریفیوژ بسازد.

اما برای نابودی تأسیسات ساخت سانتریفیوژ، آمریکا مجبور به پیدا کردن آن هاست؛ که احتمالاً با مشکل مواجه خواهد بود. به گفته ریردون، «این تأسیسات تحت نظر آژانس نیستند و شناسایی و مکان یابی آن ها محتاج اطلاعات خوب و کافی خواهد بود. سایت هایی که شناسایی شده اند یا آن هایی که در گذشته شناخته شده بودند، نوعاً کوچک بوده و به آسانی از تیررس ماهواره های شناسایی کننده پنهان بوده و در مناطق پرجمعیت شهری قرار داشته اند.» او می افزاید: «ناتوانی از نابود کردن این سایت ها به ایران اجازه بازسازی برنامه غنی سازی خود را خواهد داد، چرا که این دستگاه ها می توانند نسبتاً سریع تولید شوند.»
 

وکس اضافه می کند: «اگر اولین دور از حملات منجر به تخریب تمامی اهداف نشود، آمریکا ممکن است دوباره و دوباره بازگردد. تحلیلگران دفاعی "آنتونی کوردزمن" و "عبدالله توکان" در گزارش جامع 2012 CSIS تأکید کرده اند: "برای این کار آمریکا مجبور خواهد بود  برای یک دوره زمانی دست به حملاتی بدون توقف بزند و در صورتی که پس از یک ارزیابی اولیه صدمات واردآمده از جنگ مجموعه حملات بیشتری نیاز است، دست به حملات دوباره بزند."»

حتی این احتمال هم پایان کار نخواهد بود. به گفته آن ها "بسته به اندازه نیروهای درنظرگرفته شده و مدت حملات هوایی، بعید است که اقدام نظامی به تنهایی بتواند به برنامه [هسته ای] ایران پایان دهد."

یک هیئت تحقیقاتی در مرکز ویلسون (Wilson)، پس از مرور مطالعات نظامی انجام شده در این مورد، به این نتیجه رسیدند که حتی در صورتی که حملات نظامی گسترده "در حد نزدیک به تمام و کمال" انجام گیرد، بهترین سناریو، تنها چهار سال تأخیر در پیشرفت ایران به سمت بمب هسته ای است

در نهایت تنها راهی که نیروی نظامی می تواند ایران را از هسته ای شدن بازدارد درصورتی است که ایالات متحده ملتزم به جنگی کم و بیش نامتناهی و بی پایان شود. گزارش مرکز ویلسون می افزاید: «برای رسیدن به مقصود یادشده و برای  کسب اطمینان از آن که ایران هرگز به بمب هسته ای دست نمی یابد، آمریکا نیازمند است دست به جنگی هوایی و دریایی در صحنه ای به شدت وسیع و در مدت زمانی طولانی احتمالاً چندین سال بزند.»

پایگاه خبری وکس در ادامه ذیل عبارت "پیامدهای چنین چیزی فاجعه‌بار خواهد بود" آورده است: «حتی حملات محدود به ایران پتانسیل آن را دارد که جرقه درگیری گسترده‌تری را بزند. پیامدهای این مسئله، خصوصاً در خاورمیانه امروز، فاجعه‌بار خواهد بود. ایران قدرت آن را دارد که یک خاورمیانه بی‌ثبات را حتی بدتر از این کند. ایران می تواند مستقیماً آمریکایی های حاضر در منطقه را هدف قرار دهد، تعدادی از درگیری های برافروخته در منطقه را تشدید کند و احتمالاً تأمین جهانی نفت و بنابراین اقتصاد جهانی را با تهدید روبرو کند.»
 

"مایکل کرولی" تحلیلگر پایگاه نحلیلی پولیتیکو (Politico) می‌گوید: «رهبری نظامی آمریکا این نگرانی را ایجاد کرده است که در صورت به هم ریختن گفتگوها، شبه نظامیان نیابتی ایران می توانند تصمیم به حمله به نیروهای آمریکا در عراق بگیرند. مشکل بتوان تصور کرد که ایران در صورت حمله همه جانبه آمریکا دست از پا خطا نکند. درحالی که آمریکا به ویژه درعراق بدون حفاظ در معرض قرار دارد، نفرات و تجهیزاتی در بیشتر سطح منطقه دارد. همینطور ایران، نایبانی در سرتاسر خاورمیانه در اختیار دارد.

ایران همچنین قادر به حمله به زیرساخت های نفتی یا بستن تنگه هرمز است، یک گذرگاه حمل و نقل مهم و اساسی نفت، که می تواند تأثیرات عظیمی در پی داشته باشد.»

بنا به گزارش کوردزمن و توکان، «ایران می تواند ترکیبی از مین ها، زیردریایی ها، حمل کننده های کوچک زیرآبی، پهپادها، موشک های ضدکشتی، شناورهای کوچک و نیروهای مهاجم را در هرجایی از منطقه خلیج [فارس] به کارگیرد تا جریان صادرات نفت را تهدید کند. هرگونه اختلال مهم باعث تأثیرگذاری در کل اقتصاد آسیا و تمام قیمت های نفت جهان می شود، بی ارتباط به آن که نفت از کجا تولید می شود. چنین چیزی می تواند به وحشت و احتکار در سطح جهانی بینجامد

این پایگاه با تأکید بر آن که "درصورت حمله آمریکا به ایران، ائتلاف ضدایران فروخواهد ریخت" در تشریح این مطلب می نویسد: «حملات هوایی می تواند یکی از محدودیت های کلیدی برنامه هسته ای ایران را نابود کند: سیستم بازرسی ها و تحریم های بین المللی که هم اکنون برقرار است.

کشورهای اروپایی و به ویژه آسیایی با کمک به انزوا و تحریم ایران بیشترین کمک را برای راهبرد آمریکا داشته‌اند. همان چیزی که در پله اول ایران را وادار به مذاکره و پذیرش امتیازدهی کرد. در صورت حمله آمریکا به ایران، جامعه جهانی قطع به یقین وحشت زده و شوکه خواهد شد و از حمایت خود از تحریم و انزوای ایران دست خواهد برداشت، چیزی که این کشور را ثروتمندتر و در موضعی قدرتمندتر از نظر دیپلماتیک قرار خواهد داد. این تازه اول راه است.»
 

وکس با نقل از پایگاه اینترنتی نشریه نشنال اینترست (NationalInterest) می نویسد: «روابط آمریکا با روسیه به اندازه کافی تیره شده است، و یک حمله آمریکا به ایران به اندازه کافی بی ثبات کننده خواهد بود، آنچنان که می توانیم با اطمینان منتظر حمایت نظامی روسیه از ایران به صورت هواپیماهای جنگنده و سیستم های دفاع هوایی باشیم.»

و می افزاید: «بعلاوه، درصورتی که روسیه بازار دفاعی ایران را بازگشایی کند، می توان منتظر پیروی چین از روسیه شد. رژیم تحریم ها طاقت تاب آوردن حمله آمریکا علیه ایران را ندارد.»

این می تواند هرگونه تلاش جدی برای جلوگیری از بازسازی برنامه هسته ای توسط ایران را فلج کند.

"کالین کال" استاد دانشگاه جورج تاون در جلسه استماع کنگره در سال 2012 گفته بود: «آمریکا پس از حمله نظامی برای جلوگیری از بازسازی برنامه هسته ای توسط ایران، مجبور خواهد بود آمادگی لازم برای دربرگرفتن دشمنی حتی متخاصم تر و رژیم مهارکننده پرهزینه ای را داشته باشد، بسیار شبیه به تلاش 12 ساله برای مهار صدام حسین بعد از جنگ 1991 خلیج [فارس]، و آمادگی برای حمله دوباره در هر لحظه را داشته باشد.»

کال گفته است: «در نبود شواهد روشن از حرکت سریع ایران به سمت بمب، یک حمله از سوی آمریکا خطر در هم شکستن اجماع بین المللی را به دنبال دارد و عملی کردن مهار [ایران] پس از جنگ را بسیار سخت می کند. با رفتن بازرسان، شناسایی و جلوگیری از تلاش های مخفیانه ایران برای بازسازی از این هم سخت تر خواهد بود.»
 

پایگاه تحلیلی وکس در نتیجه گیری مطلب خود می نویسد: «بنابراین حمله به ایران، تلاش "چندروزه" تام کاتن نخواهد بود. چنین چیزی برنامه هسته ای ایران را متوقف نخواهد کرد، مگر آن که آمریکا به جنگی کم و بیش دائمی با ایران متعهد شود، در صورتی که بعد از آن حتی از چنین چیزی بتواند موفق بیرون آید. چنین چیزی احتمالا دربردارنده پیامدهای ویران کننده ای برای آمریکا و متحدانش خواهد بود.»

وکس در پایان اضافه کرده است: «اما جنگ افروزان یک مسئله را به درستی متوجه شده اند: یک ایران مسلح هسته ای یا در آستانه هسته ای نیز بسیار خطرناک خواهد بود. نتیجه بسیار واضح است: بهتر است امیدوار باشیم توافق به نتیجه برسد

 

 

 

*جام نیوز

کد خبر:  1549709
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها, بین الملل, خبرنامه
Tags: حمله به ایران, آمریکا, حمله آمریکا به ایران, روسیه , تحریم ها, خلیج فارس, هسته ای, اوباما, چین , بمب هسته ای, واشنگتن , صادرات نفت , تهران , غنی سازی, صدام حسین, موشک های کروز, پهپاد, تنگه هرمز, کنگره, توافق, سانتریفیوژ, سناتور آمریکایی, VOX, لوزان, تام کاتن, پیامد حمله به ایران, وکس
22222

مطالب مرتبط :

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...

اظهار نظر عجیب پسر ترامپ دربارۀ نقش ایوانکا در حمله به سوریه!


 گزارش های رسانه‌ای به نقل از پسر ترامپ، نقش ایوانکا دختر رئیس جمهور آمریکا در حمله موشکی به حمص را ثابت می کند.       اریک، پ...

کره شمالی آمریکا را به حمله هسته‌ای تهدید کرد


 رسانه‌های دولتی کره شمالی، روز سه‌شنبه، همزمان با نزدیک شدن ناوگروه تهاجمی آمریکا به شبه‌جزیره کره، این کشور را به حمله هسته‌ای تهدید کردند. &#...

درخواست عجیب اردوغان از روسیه


 رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد : روسیه باید در سیاست حمایت خود از سوریه بازنگری کند و برای " رهائی از شرّ نظام سوریه " به آمریکا بپیوندد!   ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
تشکر رئیس جمهور از مقام معظم رهبری و دستور تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع تولید
رهبر انقلاب: پیری جمعیت از همه خطرات بزرگ‌تر است/ مسئله‌ فرزندآوری در خانواده اولویت دارد
لبه فناوری روز دنیا در دستان ماست/ بنای خودروسازی نداریم، به خودروسازان کمک می‌کنیم
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران