:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 547 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


اینفوگرافی نیویورک تایمز از بحران سوریه/ نقش ایران و حزب الله چیست؟

چیزی که بعنوان یک قیام عمومی علیه دولت سوریه چهار سال قبل به پا شد، اکنون به یک شبه جنگ جهانی تبدیل شده که بیش از ده کشور در دو جبهه همپوشان درگیر هستند» که این دو درگیری‌ را جنگ داخلی و جنگ با داعش معرفی می‌کند.

3a030.ir : روزنامه نیویورک تایمز (nytimes) در مطلبی تحت عنوان "شفاف‌سازی درگیری‌های همپوشان در جنگ سوریه" به تقسیم بندی جبهه‌های مختلف در بحران داخلی این کشور و معرفی کسانی که در این جبهه‌ها مقابل هم یا در کنار هم قرار دارند پرداخت.

نیویورک تایمز معتقد است «چیزی که بعنوان یک قیام عمومی علیه دولت سوریه چهار سال قبل به پا شد، اکنون به یک شبه جنگ جهانی تبدیل شده که بیش از ده کشور در دو جبهه همپوشان درگیر هستند» که این دو درگیری‌ را جنگ داخلی و جنگ با داعش معرفی می‌کند.

جبهه اولی که این روزنامه معرفی می‌کند جنگ داخلی سوریه میان دولت این کشور و گروه‌های شورشی است که روسیه، ایران، حزب‌الله و شبه‌نظامیان محلی بعنوان حامیان دولت سوریه و آمریکا، ترکیه، عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی حامی شورشیان جنگ‌طلب هستند.

جبهه دوم از نظر نیویورک تایمز جنگ با گروه تروریستی تکفیری داعش و خلافت کاریکاتوری ابوبکر البغدادی است که سیل عظیمی از جنگجویان خارجی را به سوریه جذب کرده است وکشورهای آمریکا، ترکیه، عربستان سعودی، اردن، فرانسه، کانادا، بحرین و استرالیا در کنار کرد‌ها مشغول جنگ با آنها می‌باشند.
 

این روزنامه در ادامه به تشریح هرکدام از جبهه‌ها پرداخته و نوشت «این درگیری‌های دوگانه باعث شده امریکا و روسیه در یک جنگ کنار هم و در جنگ دیگر مقابل هم قرار بگیرند.» زیرا داعش یک دشمن دوم برای دولت سوریه بوده بخاطر همین حامیان رئیس جمهور این کشور با گروه‌های تروریستی هم می‌جنگند.

نیویورک تایمز می‌نویسد «گروه‌های شورشی که از سوی ایالات متحده حمایت می‌شوند روی سرنگونی بشار اسد متمرکز شده‌اند، نه جنگ با داعش. در حالی که آمریکا نیز بر شکست دادن تروریست‌های داعش تمرکز کرده و حملاتی علیه 2600 هدف داعشی (حملاتی که کاملا بی‌اثر بوده‌اند!) انجام داده است؛ مستقیما با دولت سوریه وارد جنگ نشده و با حمایت‌های مالی، تسلیحاتی و آموزشی به گروه‌های شورشی این کار را انجام می‌دهد.»

«روسیه، ایران و گروه حزب‌الله لبنان نیز می‌خواهند که آقای اسد در قدرت بماند. روسیه در همکاری و هماهنگی با نیروهای زمینی ارتش سوریه، حملات هوایی گسترده‌ای را علیه مواضع شورشیان آغاز نموده است. داعش در همین حال قصد براندازی آقای اسد و تاسیس خلافت (خودخوانده!) اسلامی تا ورای مرزهای عراق و دیگر کشورها دارد.»
 

این روزنامه درباره جبهه جنگ با داعش معتقد است کشورهایی که در جنگ داخلی سوریه مقابل هم قرار گرفته بودند، این بار در کنار هم با داعش می‌جنگند و خاطر نشان کرد «برای متحدان سوریه مخصوصا روسیه، داعش هم یک گروه شورشی دیگر در این کشور است که به آنها تروریست می‌گویند.»

نیویورک تایمز ضمن ادعای اینکه حملات هوایی روسیه در کنار هدف قرار دادن مناطق تحت کنترل داعش، بیشتر بر شورشیان متمرکز بوده‌اند؛ نوشت «ترکیه و چندین کشور عربی برای جنگ با داعش به آمریکا پیوستند. همه آنها معتقدند که داعش تهدیدی برای کشورهای خودشان است.»

کولم استرک، تحلیلگر یک شرکت تحقیقاتی دفاعی می‌گوید «بیشتر مردم اکنون متوجه شده‌اند که بهترین راه مبارزه با داعش، مهار کردن آنهاست. اگر آنها (داعش) را محدود و کنترل کرده و سپس منابع اقتصادی آنها را هدف قرار داد؛ بعد از چند سال آنها از درون می‌پاشند و این کاری است که آمریکا می‌خواهد انجام دهد.»
 

کردها در سوریه اما بعنوان یکی از شرکای اصلی آمریکا در جنگ با داعش شناخته می‌شوند که از نظر نیویورک تایمز این شراکت مشکلات ظریفی را برای آمریکا درپی دارد «بیش از 30 میلیون کُرد که در مناطق مختلفی از ترکیه، سوریه، عراق و ایران پخش شده‌اند قصد تشکیل یک حکومت خودمختار در این کشورها یا حتی تشکیل دولت خود را دارند.»

این روزنامه آمریکایی با تعریف و تمجید از عملیات هوایی آمریکا می‌نویسد «درگیری‌های سوریه به آنها فرصت دستیابی به آن اهداف را داده است. حملات هوایی ایالات متحده علیه مواضع داعش باعث شد کردها بتوانند مناطق وسیعی را در طول مرزهای ترکیه بدست آورند که به تنش‌های شدید با ترکیه بعنوان یکی متحدان بزرگ آمریکا منجر شد.»

به نوشته نیویورک تایمز حملات هوایی آمریکا بیش از 1000 موضع داعش در کوبانی را هدف قرار داد که به عقب راندن این گروه تروریستی از مناطق شمالی سوریه و استقرار کردها در مرز با ترکیه منجر شد.
 

این روزنامه در ادامه گزارش اینفوگرافی گونه‌ی خود، به بررسی مناطق تحت تصرف طرف‌های درگیر این جنگ جهانی در سوریه پرداخته و می‌نویسد «سرزمین سوریه بعد از چهار سال جنگ تکه تکه شده است. دولت اکنون بخش کوچکی از کشور را در کنترل دارد.»

«روسیه دارای پایگا‌‌ه‌ها و مستشارانی در مناطق متعدد تحت کنترل دولت بوده و شورشیان را در محل‌هایی که دولت سوریه در حال از دست دادن بود، هدف قرار داد. شورشیان هم در مناطق زیر‌آتش روسیه، از موشک‌های ضدتانکی که آمریکا به آنها داده استفاده می‌کنند.»

نیویورک تایمز با ادعای حضور نیروهای قدس سپاه و کمک‌های حزب‌الله به بشار اسد می‌نویسد «نیروهای قدس سپاه ایران و حزب‌الله از سال 2012 به نیروهای حامی اسد مشاوره نظامی داده و آنها را تقویت کردند.»


در شکل زیر مشاهده می‌کنید که داعش در مناطق شرقی و مرکزی سوریه مستقر شده و روی کاغذ کنترل بیشتر سوریه را در دست دارد ولی در واقع چنین نیست زیرا قسمت اعظم آن مکان‌ها بیابان و خالی از سکنه است. دولت سوریه بخش‌های وسیعی از غرب این کشور را در اختیار دارد که در برخی مناطق با شورشیان دست به دست می‌شد.
 

نیویورک تایمز در بخش پایانی گزارش مفصل خود درباره روابط دوجانبه کشورها و طرفین مهمی که در این جنگ درگیر هستند، با تقسیم بندی سه‌گانه آمریکا در برابر روسیه، ترکیه در برابر کردها و ایران در برابر عربستان نوشت «درحالی که مسیر حملات آنها از هم عبور می‌کند، احتمال برخورد نبردها وجود دارد. کارشناسان می‌گویند یک حمله اشتباه می‌تواند دو جنگ سوریه را بیشتر شعله‌ور کرده و منجر به درگیری بین‌المللی وسیعتری شود.»

«حملات هوایی روسیه مواضع گروه‌های شورشی را که توسط آمریکا و متحدانش حمایت می‌شوند هدف قرار داده است. موشک‌های کروز روسیه از مکان‌هایی عبور می‌کنند که آمریکا در آنجا عملیات پروازی انجام می‌دهد.»

«برخلاف اینکه می‌گویند ترکیه با آمریکا بر سر هدف شکست دادن داعش توسط کرد‌ها هم نظر است ولی این کشور تلاش نموده تا پیشروی کردها در سوریه را با بمباران جدایی طلبان این گروه در خاک کشورش مختل کند.»

این روزنامه درباره اختلافات میان ایران و عربستان و حضور این دو کشور در سوریه نوشت «ایران و حزب‌الله بعنوان متحدان شیعی دولت سوریه در حال جنگ با گروه‌های شورشی هستند که از سوی عربستان سعودی و دیگر کشورهای سنّی عربی حمایت می‌شوند.»
 

 

 

 

 

*جام نیوز

کد خبر:  1553034
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها
Tags: آمریکا, سوریه, ایران, بشار اسد, ترکیه, عربستان , روسیه , عربستان سعودی, بحران سوریه, فرانسه, عراق, حزب الله لبنان, حزب الله, سپاه قدس, کانادا, قدس, رئیس جمهور سوریه, استرالیا, بحرین, داعش, گروه تروریستی داعش, موشک‌, Iran , Isis, کوبانی, تروریست های داعش, کُرد, جنگ با داعش, کرد‌, ردن
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

«اخبار بد» برای عربستان و امارات


 صندوق بین المللی پول اخیرا پیش بینی کرد که کاهش تولید نفت و سیاست های ریاضتی بر اقتصاد عربستان سعودی به عنوان بزرگترین اقتصاد عربی تاثیر خواهد د...

اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند


 منابع خبری از پایان شمارش آرای همه‌پرسی ترکیه درباره اعمال تغییرات در قانون اساسی این کشور، پیروزی اردوغان و جشن هواداران وی خبر دادند.   ...

واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی


 مقامات اتحادیه اروپا در واکنش به موفقیت رجب طیب اردوغان در همه پرسی قانون اساسی اعلام کردند که منتظر گزارش ناظران بین المللی درباره این همه پرسی...

داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد


 سخنگوی فرماندهی مشترک عملیات عراق اعلام کرد سازمان تروریستی داعش در غرب موصل با گازهای سمی به نیروهای عراقی حمله کرده است که دومین حمله از این ن...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند
گزارش روحانی از جلسه سران قوا/ تعطیلی الزامی بازارها و پاساژها و مراکز خرید
روحانی: باید با کمک مردم هر چه زودتر روند شیوع کرونا را کنترل کنیم

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران