:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 512 تعداد امتیازدهی:  2   (Article Rating)


پیامدها و چالش های اعزام احتمالی نیروی زمینی عربستان به سوریه

اعلام آمادگی عربستان و بحرین برای اعزام نیروی زمینی به سوریه بسرعت خبر ساز شد و تحلیلگران سیاسی و نظامی این ادعا را از منظر توان نظامی و دفاعی و نیروی انسانی مورد ارزیابی قرار داده و برخی نیز فارغ از توان نظامی پیامدهای چنین اقدامی برای منطقه و دوکشور بویژه عربستان را تجزیه و تحلیل کرده اند.

3a030.ir : واکنش کشورها و بویژه بازیگران اصلی خاورمیانه در پی سخنان عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان مبنی بر آمادگی کشورش برای اعزام نیروی زمینی به سوریه نیز متفاوت بوده است؛ اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا از سخنان جبیر استقبال کرد و رویترز به نقل از وی نوشت؛ افزایش حضور نیروهای سایر کشورها ، به آمریکا کمک می کند تا به نبرد با داعش سرعت ببخشد.
ولید معلم وزیر خارجه دولت بشار اسد هشدار داده است که متجاوزان با تابوت به کشورشان بازخواهند گشت و مداخله هر نوع نیروی زمینی در خاک سوریه بدون اجازه دولت، به منزله تجاوز به قلمروی ما است و باید در مقابل آن ایستاد.
مقامات روسیه نیز گفتند که این اقدام عربستان به معنای اعلام جنگ است و هرکشوری برای ورود به جنگ با مخالفان و تروریست ها باید از دولت قانونی این کشور اجازه بگیرد؛ در همین راستا 'کنستانتین کوساچوف' رئیس کمیسیون امور بین الملل در شورای اتحادیه روسیه (شورای عالی پارلمان این کشور) گفت که مشارکت عربستان سعودی در عملیات زمینی احتمالی در سوریه، می تواند بحرانِ این کشور را پیچیده تر سازد.
اما در چرایی طرح موضوع اعزام نیروی زمینی به سوریه از سوی عربستان در این مقطع می توان گفت که پیشروی نیروی دولتی در بخش های مختلف این کشور، عقب نشینی نیروهای تروریستی و مخالفان بشار اسد، ناکامی بازیگران افراطی عربی و غربی خاورمیانه در دستیابی به اهداف سیاسی و بالا رفتن روحیه و انگیزه نیروهای دولتی برای تصرف دیگر مناطق اشغالی بویژه شهر حلب از دلایل اصلی طرح این مساله بوده است.
روز سه شنبه نیروهای دولتی سوریه با حمایت هواپیماهای روسی توانستند در شمال شهر حلب به طرف غرب پیشروی کنند؛ پیشروی برای گرفتن شهرک نبل و اطراف آن، آنها را قادر ساخت جاده مهم حلب به اعزاز و سلامه در مرز ترکیه را قطع کنند؛ از همین رو 'یووال اشتینیتز'
وزیر آب و انرژی رژیم صهیونیستی روز شنبه علناً هشدار داده که نباید اجازه داد دولت سوریه در جنگ داخلی این کشور پیروز شود؛ چرا که این پیروزی تهدیدی بسیار بزرگ برای اسرائیل خواهد بود.
اما در ارزیابی این ادعای عربستان و بحرین از منظر نظامی، می توان پرسید که آیا این دو کشور دارای توان نظامی لازم (بویژه نیروی انسانی) برای لشکرکشی به سوریه را دارند؟ در صورت چنین اقدامی، عربستان عملیات در یمن را چه خواهد کرد؟
ادعای عربستان و بحرین در مورد حضور نظامی در سوریه را از یک سو می توان یک بلوف نظامی و رجز خوانی دانست؛ چرا که توان نظامی و دفاعی بحرین به حدی ضعیف است که اگر تعرضی به این کشور صورت گیرد توان دفاع از خود را ندارد و عربستان نیز به گفته تحلیلگران نظامی اول این که ارتش، نیرویی برای این کار ندارد و علاوه بر این، نیروهای موجود فاقد تجربه جنگ زمینی هستند و آل سعود تنها می تواند روی نیروی هوایی خودش تکیه کند.
عربستان سعودی اگر توان نظامی برای اعزام نیروی زمینی به سوریه را داشته، چرا آنها را به یمن که در همسایگی اش قرار دارد، اعزام نکرده است و برای سرکوب نیروهای مردمی و بازگرداندن عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری فراری و مستعفی، تنها به حملات هوایی به فقیر ترین کشور منطقه اکتفا کرده است.
در واقع باید گفت که این ادعای عربستان تنها یک جنگ تبلیغی و ارزیابی واکنش های متحدان غربی این کشور است و پشتوانه عملی ندارد و بیشتر یک حرکت نمادین است.
البته شاید عربستان سعودی در صدد آن است که مزدورانی را از کشورهای فقیر به خدمت بگیرد اما آل سعود در زمان حاضر به دلیل کاهش شدید قیمت نفت و کسری بودجه که در تاریخ این کشور بی سابقه بوده، با مشکلات زیادی دست به گریبان است لذا جنگ زمینی و اعزام نیرو به سوریه هزینه های زیادی در پی دارد و امکان جنگ در دو جبهه یمن و سوریه برای آل سعود بسیار دشوار است.
از سوی دیگر اگر عربستان سعودی دست به چنین اقدامی بزند، پرسش این است که پیامد ها و چالش های احتمالی آن چیست؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که با این اقدام، درگیری و جنگ، تنها به سوریه محدود نخواهد بود و پیامدهای آن دامن کل منطقه را خواهد گرفت.
در همین راستا برخی رسانه ها معتقدند؛ این اقدام با توجه به واکنش روسیه و ایران می تواند به جنگ شدید بین المللی منجر شود؛ از جمله آنها روزنامه انگلیسی دیلی استار نوشت: با ورود عربستان و برخی متحدانش به سوریه، احتمال آغاز جنگی بین المللی در آن کشور به وجود خواهد آمد.
بدین ترتیب، ورود دیگر کشورها به سوریه، آغاز جنگ فراگیر در منطقه است و کشورهای اروپایی می دانند که در چنین شرایطی بحران مهاجرت و خطر گسترش تروریسم، دامن آنها را خواهد گرفت؛ لذا دیگر کشورهای منطقه ای و فرا منطقه ای باید در انتظار عواقبی خطرناک باشند.
کشورهای اروپایی و سازمان های بین المللی در طول ماه های اخیر پس از عملیات تروریستی پاریس و در پی موج مهاجرت به غرب، تحرکات گسترده ای را برای پایان دادن به بحران سوریه آغاز کرده اند که برگزاری مذاکرات صلح در ژنو که با کارشکنی برخی کشورها متوقف شد و نشست کمک به مردم سوریه در لندن را می توان در همین راستا ذکر کرد.
حال با ورود نیروهای نظامی عربستان، صف آرایی جدید نظامی در سوریه و بروز درگیری فرامنطقه ای، دیگر نباید امیدی به حل بحران سوریه داشت و جنگ خونینی درخواهد گرفت که اگرچه پایان آن روشن نیست، اما پیامدهای آن، که شامل مرگ، ویرانی و فاجعه انسانی، فقر و گرسنگی و آوارگی است، روشن خواهد بود.

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1554528
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها, بین الملل, خبرنامه
Tags: اسرائیل, سوریه, ایران, ترکیه, آل سعود, عربستان , روسیه , خاورمیانه , عربستان سعودی, بحران سوریه, قیمت نفت, بحرین, ولید معلم , یمن, حلب, رژیم صهیونیستی, عبد ربه منصور هادی, کاهش قیمت نفت, حملات تروریستی پاریس, منصور هادی, نبل, اعزام نیروی زمینی عربستان به سوریه, مذاکرات صلح در ژنو
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

«اخبار بد» برای عربستان و امارات


 صندوق بین المللی پول اخیرا پیش بینی کرد که کاهش تولید نفت و سیاست های ریاضتی بر اقتصاد عربستان سعودی به عنوان بزرگترین اقتصاد عربی تاثیر خواهد د...

شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی


 یک جوان فلسطینی به هنگام رانندگی ، در جنوب بیت لحم به ضرب گلوله نیروهای رژیم صهیونیستی به شهادت رسید.     این جوان که در چهار راه ع...

اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند


 منابع خبری از پایان شمارش آرای همه‌پرسی ترکیه درباره اعمال تغییرات در قانون اساسی این کشور، پیروزی اردوغان و جشن هواداران وی خبر دادند.   ...

واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی


 مقامات اتحادیه اروپا در واکنش به موفقیت رجب طیب اردوغان در همه پرسی قانون اساسی اعلام کردند که منتظر گزارش ناظران بین المللی درباره این همه پرسی...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند
گزارش روحانی از جلسه سران قوا/ تعطیلی الزامی بازارها و پاساژها و مراکز خرید
روحانی: باید با کمک مردم هر چه زودتر روند شیوع کرونا را کنترل کنیم
نشست اضطراری در کاخ سفید برای تعیین ابتلای ترامپ به کرونا
اتحادیه اروپا: رفع تحریم‌ها بخش ضروری برجام است/ ایران به اجرای کامل توافق برگردد
بیش از ۵۰ کانون دانشگاه آزاد کشتار مسلمانان در هند را محکوم کردند
سازمان جهانی بهداشت اطلاعات تازه‌ای درباره «کرونا» منتشر کرد
تأکید ایران بر آرام سازی سریع فضای متشنج موجود در ادلب
رئیس سازمان پدافند غیرعامل: رویکرد ما حمایت همه‌جانبه از وزارت بهداشت است/ فعلا نیاز به قرنطینه شهر نیست
واکنش موسوی به قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF
رهبر معظم انقلاب: روز انتخابات روز احقاق حق مدنی ملت است/ مردم در هر شهری به تعداد نامزدهای آن شهر و در تهران به 30 نفر رای بدهند
رهبر انقلاب: هر چه حضور پای صندوق‌ها بیش‌تر باشد، مجلس قوی‌تر است/ آمریکا در حال حرکت به‌ سمت فروپاشی از درون
فرازی از وصیت‌نامه سردار شهید قاسم سلیمانی خطاب به جریان‌های سیاسی کشور
راهپیمایی ۲۲ بهمن| قدرت‌نمایی لشکر میلیونی سلیمانی‌/ تشییع جنازه تروریست‌های آمریکایی
مخالفت عراق با انتقال سامانه‌های پاتریوت آمریکا به این کشور
دستور رئیس قوه قضائیه برای نظارت بر قیمت کالاها
سردار حاجی‌زاده: به تمام کدها و فرکانس‌های پهپاد MQ-4 دست پیدا کرده‌ایم/ این هواپیما دیگر در برابر ایران کارایی ندارد
بازدید فرمانده سنتکام از عین‌الاسد
کمکهای سپاه به ارتش عراق در حوزه پدافند هوایی افزایش می‌یابد

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران