:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 462 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


متن بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، آذربایجان و روسیه/ تاکید بر تقویت تعامل سه کشور در ساختارهای بین المللی و قالب های دوجانبه و سه جانبه

متن بیانیه مشترک روسای جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان که دقایقی پیش به امضای سه طرف رسید منتشر شد.

30a30.ir : متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

رؤسای جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و فدراسیون روسیه

جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و فدراسیون روسیه که از این به بعد «طرف ها» نامیده خواهند شد، با توجه به تمایل خود برای همکاری متقابل سودمند در آینده و حفظ اعتماد سطح بالا در امور منطقه ای و بین المللی، مصمم به توسعه هر چه بیشتر روابط بین دولت های خود براساس اصول برابری، احترام متقابل، عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر،

با تأکید بر پایبندی خود به منشور سازمان ملل متحد، اصول و موازین جهانی شناخته شده حقوق بین الملل، با یادآوری اهمیت همکاری در جهت مقابله با چالش ها و تهدیدها به منظور تأمین امنیت و ثبات منطقه ای،

با در نظر گرفتن ناروایی کاربرد تحریم های نامشروع اقتصادی، با تأکید بر ضرورت ترویج و توسعه همکاری اقتصادی و بازرگانی، با تأیید اینکه کریدورهای ترانزیتی امن و قابل اعتماد، ایجاد فرصت های جدید جهت توسعه منطقه و رفاه مردم آن را تسهیل خواهد نمود، با تأکید مجدد بر تعهد خود بر متنوع سازی مسیرهای حمل و نقل و وسایل ارسال کالا براساس اصول اقتصاد بازار، رقابت آزاد و منافع متقابل، موارد زیر را اعلام می دارند:

طرف ها، همکاری متقابل سودمند، برابر و همه جانبه خود را ادامه خواهند داد و نسبت به تحکیم و توسعه گفتگوی سیاسی در سطوح مختلف و در تمامی موضوعات مورد علاقه متقابل اقدام خواهند کرد.
طرف ها همکاری سه جانبه خود در زمینه های فرهنگی، گردشگری، تجارت، امور جوانان، کنسولی و گمرکی و نیز گسترش مناسبات میان مناطق و استان ها را توسعه بیشتری داده و بر اهمیت ارائه تسهیلات ویزایی بیشتر برای اتباع سه کشور تأکید نمودند.

طرف ها مصمم به مبارزه علیه تروریسم، افراط گرایی، جرایم سازمان یافته فراملی، تجارت غیرقانونی سلاح، مواد مخدر و پیش ساز آن، قاچاق انسان و جرائم در حوزه فناوری های اطلاعاتی – ارتباطاتی هستند. آنان از جامعه جهانی می خواهند تا در چارچوب نقش هماهنگ کننده و محوری سازمان ملل متحد، به تلاش مؤثر برای مقابله با این چالش ها و تهدیدات که علیه ثبات و امنیت بین المللی است، بپیوندند.

طرف ها قاطعانه تمامی اشکال و مظاهر تروریسم را محکوم می نمایند. آنها اهمیت و مفید بودن رایزنی های دو و سه جانبه برای تبادل نظرات در خصوص روند وضعیت های جاری و بررسی اقدامات برای مقابله مؤثر با تروریسم را مورد توجه قرار می دهند. در این زمینه، طرف ها بر قطعنامه های ذیربط مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد من جمله قطعنامه شماره 68.127 مجمع عمومی تحت عنوان «جهان علیه خشونت و افراط گرایی» که به ابتکار جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید، تأکید نمودند.

طرف ها اذعان می دارند که مناقشات حل نشده در منطقه، مانعی اساسی در راه همکاری های منطقه ای بوده و در این خصوص بر اهمیت حل مسالمت آمیز هر چه سریع تر مناقشات از طریق مذاکره و مبتنی بر اصول و موازین حقوق بین الملل و تصمیمات و اسنادی که در این چارچوب مورد تصویب قرار گرفته است، تأکید می نمایند.

طرف ها با در نظر گرفتن دریای خزر به عنوان دریای صلح، دوستی، امنیت و همکاری، بر اهمیت نهایی شدن و تصویب هر چه سریع تر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر تأکید می کنند.
طرف ها همکاری همه جانبه در حوزه های مختلف اقتصادی بر اساس اصول برابری و منافع متقابل را تقویت خواهند کرد.

طرف ها بر اهمیت تقویت بیشتر همکاری های منطقه ای و بین المللی در رابطه با مسایل حمایت و تشویق سرمایه گذاری تاکید مجدد نموده و بر ضرورت حمایت از شرایط مطلوب من جمله ارتقاء همکاری های بانکی سه کشور در جهت اجرای پروژه های سرمایه گذاری و جذب فناوری های جدید تأکید می ورزند.

طرف ها به منظور تأمین رشد اقتصادی منطقه و امنیت انرژی بین المللی، همکاری خود در حوزه انرژی و حمل و نقل در جهت توسعه کریدورهای انرژی و حمل و نقل منطقه ای و بین المللی را تشدید خواهند نمود.

طرف ها از اتصال شبکه برق ایران، آذربایجان و روسیه به منظور تبادل انرژی الکتریکی حمایت نموده و خاطر نشان می سازند پروژه های جاری در حوزه انرژی موجب ایجاد شرایط مساعد در جهت حمایت از توسعه پایدار منطقه خواهد شد.

طرف ها بر نقش مهم ایران، آذربایجان و روسیه در کارکرد پایدار بازارهای منطقه ای و جهانی گاز طبیعی تأکید نموده و حمایت خود را از تقویت هر چه بیشتر همکاری در این حوزه از جمله انتقال تکنولوژی استخراج، حمل و نقل و تحویل گاز اعلام می دارند. در این ارتباط سه کشور همکاری و تعامل خود در ساختارهای بین المللی و نیز در قالب های دوجانبه و سه جانبه را بیشتر تقویت خواهند نمود.

طرف ها اذعان می نمایند استفاده وسیع از گاز طبیعی به عنوان نمونه ای از سوخت پاک به لحاظ زیست محیطی و با صرفه اقتصادی، به کاهش چشمگیر سطح آسیب های زیست محیطی کمک کرده و در اجرای توافقنامه پاریس در موضوع کاهش تولید گازهای گلخانه ای، کمک خواهد نمود.

طرف ها از تلاش در جهت همگرایی فرصت های موجود در حوزه های حمل و نقل و ارتباطات به منظور ایجاد زیرساخت های سودآور اقتصادی و سازگار با محیط زیست حمایت خواهند کرد.

طرف ها تدابیر مؤثری به منظور توسعه زیرساخت های موجود حمل و نقلی – ارتباطی با هدف تحکیم فرصت های موجود در امر حمل و نقل کالا و مسافر در امتداد کریدور حمل و نقل بین المللی «شمال - جنوب» اتخاذ خواهند کرد.

طرف ها بر افزایش نقش خود بر پایه نفع مشترک، در اجرای پروژه های جدید در زمینه ارتباط ریلی در چارچوب توسعه و افزایش کارآیی کریدور حمل و نقل بین المللی «شمال - جنوب» مساعدت بیشتری خواهند نمود.

طرف ها امکان توسعه همکاری های دریایی در دریای خزر از جمله کشتیرانی و گردشگری دریایی را بررسی خواهند کرد.

طرف ها از برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص وضعیت برنامه هسته ای ایران، مصوب 14 ژوئیه 2015 استقبال نموده و اهمیت این توافق در توسعه همکاری های منطقه ای بدون مانع بر سر راه تجارت منطقه ای و مناسبات اقتصادی را مورد توجه قرار داده و خواستار اجرای کامل و پایدار این توافق گردیدند.

طرف ها تصمیم گرفتند گروه های کاری مناسب برای حوزه های مختلف همکاری مبتنی بر منافع متقابل ایجاد کنند.

این بیانیه در شهر باکو در تاریخ 8 اوت سال 2016 به زبان های فارسی، آذربایجانی و روسی در سه نسخه اصلی امضاء شده و هر سه نسخه اصلی دارای اعتبار یکسان می باشند.

از طرف جمهوری اسلامی ایران
از طرف جمهوری آذربایجان
از طرف فدراسیون روسیه

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1560230
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها
Tags: ایران, حسن روحانی, روسیه , هسته ای, الهام علی اف, دریای خزر, ولادیمیر پوتین, آذربایجان, جمهوری آذربایجان, توافق هسته ای, توافق, باکو , Iran , رشد اقتصادی, مبارزه با تروریسم, برنامه جامع اقدام مشترک, برجام, توافقنامه پاریس, نشست باکو, مذاکرات باکو, اجلاس باکو
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...

کره شمالی آمریکا را به حمله هسته‌ای تهدید کرد


 رسانه‌های دولتی کره شمالی، روز سه‌شنبه، همزمان با نزدیک شدن ناوگروه تهاجمی آمریکا به شبه‌جزیره کره، این کشور را به حمله هسته‌ای تهدید کردند. &#...

درخواست عجیب اردوغان از روسیه


 رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد : روسیه باید در سیاست حمایت خود از سوریه بازنگری کند و برای " رهائی از شرّ نظام سوریه " به آمریکا بپیوندد!   ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران