:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 344 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


از مردم و دولت ایران به خاطر حمایت از ترکیه تشکر می کنم

مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با محمد جواد ظریف ، ضمن ستایش از مواضع تهران در حمایت از دولت ترکیه گفت وزیر امور خارجه ایران از همان لحظات اول کودتا بارها با تماس تلفنی حمایت خود را از دولت و ملت ترکیه در قبال کودتاچیان ابراز کرد.

30a30.ir : چاووش اوغلو در این مصاحبه مطبوعاتی مشترک افزود: امروز میزبان برادر عزیزم جواد ظریف هستم. به ایشان خوش آمد می گویم. از برادر عزیزم به خاطر حمایت مردم و دولت ایران تشکر می کنم. آن شب من در سامسون بودم٬ تا صبح نخوابیدم. برادرم ظریف نیز در تهران با ما همراهی کرد و نخوابید. در آن شب بیشترین تماس را با ما داشتند . تا صبح چهار یا پنج بار با من تماس گرفتند٬ در روزهای بعدی نیز به دفعات مکرر گفت و گو کردیم.

وزیر خارجه ترکیه با یادآوری اینکه وزیر خارجه کشورمان قرار بود 17 جولای به ترکیه سفر کند گفت: به خاطر وقوع کودتای نافرجام در 15 جولای ٬این سفر به تعویق افتاد٬ البته آقای ظریف به ما گفتند هر موقع ترکیه اعلام آمادگی کند ، به آنکارا خواهد آمد.

چاووش اوغلو افزود:امروز در دیدار دوجانبه در مورد مسائل مختلف به ویژه روابط سیاسی گفت و گو کردیم. ما در واقع با سفرهای متقابل مقام های بلند پایه دو کشور ٬سال بسیار پرباری داریم.
وی در ادامه گفت :سفر آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به ترکیه مطرح است. آقای زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه به ایران سفر خواهند کرد. سفر هیات کمیسیون سیاست خارجی مجلس به ایران در برنامه است .وزیران خارجه دو کشور نیز تماس مستمری دارند. می خواهیم این تماس ها را همچنان ادامه دهیم.

چاووش اوغلو افزود : ما در این دیداردر خصوص مسائل منطقه ای وهمکاری های دو جانبه و منطقه ای در حوزه انرژی را نیز تبادل نظر کردیم . ترکیه خواهان خرید گاز بیشتری از ایران است. ما باید بدون انتقال مساله به داوری بین المللی ٬در خصوص خرید گاز به توافق برسیم. ما در مورد انتقال گاز و برق ایران به اروپا مذاکره کردیم. در مورد گردشگری نیز گفت و گو شد. ترکیه خواهان سفر گردشگران بیشتری از ایران به ترکیه است.

چاووش اوغلو در خصوص سوریه نیز گفت: طرفین در این دیدار در خصوص مسائل منطقه ای و سوریه گفت و گو کردند٬ ما تصمیم داریم این گفت و گو ها را بیشتر کنیم. در مورد سوریه نقطه نظرات مشترک مهمی داریم؛ تمامیت ارضی سوریه برای هر دو کشور مهم است. در برخی موارد نیز دیدگاههای متفاوت داریم. به رغم این تاکنون گفت و گو ها را ادامه داده ایم. مابه نقش سازنده ایران در سوریه بسیار اهمیت می دهیم.

وزیر خارجه ترکیه با تاکید بر اینکه ترکیه امنیت و ثبات و امنیت ایران را امنیت خود می داندگفت:ما براین باوریم که ثبات و امنیت ترکیه نیز برای ایران همینطور است. ترکیه فرقی بین پ.ک.ک، پژاک و پ.ی.د قائل نیست و همه این گروهها تهدیدی برای دو کشور است. باید در مبارزه با افراط گرایی و گروههای تروریستی داعش و النصره نیز همکاری کرده و برای دسترسی به صلح پایدار در سوریه ٬همکاری های خود را افزایش دهیم.

وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت: امروز بعد ازاین دیدار٬هر دو وزیر با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، به اتفاق هم به مجلس ترکیه رفته و از آسیب هایی که بر اثر حملات هوایی کودتاگران به مجلس وارد شده است، بازدید می کنیم.
او در پایان سخنان خود دوباره از حمایت صریح ایران از دولت و ملت ترکیه در مقابله با کودتاگران تقدیر و تشکر کرد.
محمد جواد ظریف نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: در ابتدا از میهمان نوازی دولت و مردم دوست و برادر ترکیه سپاسگزاری می کنم.

به مردم ترکیه به خاطر مقاومتی که در مقابل کودتاچیان داشتند ٬تبریک می گویم . آن ها افتخاری را برای مردم منطقه آفریدند و اعلام کردند که اجازه نمی دهند کودتا و استفاده از زور بر حقوق مردم فائق آید. به همین دلیل از آقای چاووش اوغلو خواستم که امروز از محل نماد دمکراسی ترکیه که پارلمان ترکیه است و متاسفانه توسط کودتاچیان به توپ بسته شد،بازدید کنیم. همانطور که ما 100 سال گذشته به خاطر داریم که مجلس ما نیز توسط کسانی که دمکراسی نمی خواستند، به توپ بسته شد. لذا مایلم برای اعلام همبستگی با مردم ترکیه از مجلس ترکیه بازدید کنم و همراهی و همبستگی مردم ایران را به نمایندگان مجلس ترکیه اعلام کنم.

ظریف افزود: بسیار خوشحالیم که مردم ترکیه با حضور در صحنه توانستند بر کودتا پیروز شوند و حرکت بسیار مهمی را در جلوگیری از سرکوب خواست مردم توسط زور ٬ به راه انداختند.
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه در خصوص روابط دو کشور گفت: روابط ایران و ترکیه روابط بسیار مستحکم و گسترده است ؛ زمینه های همکاری بسیار فراوان داریم٬ اشتراکات مذهبی و تاریخی دو کشور٬ زمینه را برای همکاری دو ملت و دو دولت فراهم کرده است. با هدفی که سران دو کشور برای سقف همکاری های اقتصادی دو کشور در نظر گرفته اند، فاصله زیادی داریم. در زمینه برخی موانع برای رسیدن به سطح تعیین شده ٬گفت و گو کردیم. همکاری ما در زمینه های مختلف ادامه خواهد یافت و این با اراده سیاسی که در رهبران دو کشور وجود دارد، حتما گسترش پیدا خواهد کرد.

محمد جواد ظریف در خصوص اتصال شبکه برق ایران به ترکیه نیز گفت: ما آماده همکاری درخصوص اتصال شبکه برق و انرژی گاز ایران به ترکیه هستیم و آمادگی داریم در این زمینه با ترکیه بیشتر همکاری کنیم. بحث صدور بیشتر گاز ایران به ترکیه مطرح است. سرمایه گذاری دوستان ترک در فعالیت های گازی و برقی ایران با اولویت از سوی کشورمان پیگیری شده و همینطور در خصوص همکاری دو کشور در زمینه گردشگری گفت و گو کردیم و امیدواریم در دوره پیش رو٬ با رفع موانع٬ همکاری بیشتری را در این زمینه داشته باشیم تا شهروندان ایرانی با عزت و سلامت بتوانند در ترکیه در میان دوستان و همسایگان خود تعطیلاتشان را بگذرانند.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه گفت: در زمینه مبارزه با تروریسم، افراط گرایی، فرقه گرایی هدف مشترک و دیدگاه مشترک داریم و باید در این زمینه ها همکاری کنیم. ما هم مانند ترکیه، امنیت ترکیه را امنیت ایران می دانیم. در لحظات کودتا این را به خوبی نشان دادیم که در کنار مردم ترکیه هستیم و از مردم ترکیه هیچ گاه فاصله نخواهیم گرفت و هیچ مانعی موجب نخواهد شد که بین ما و ترکیه فاصله ایجاد شود. ممکن است که در برخی موضوعات منطقه ای دیدگاه های متفاوتی داشته باشیم اما در زمینه های مهم بسیاری اشتراک نظر داریم. تاکید ما و ترکیه بر تمامیت ارضی سوریه و وحدت ملی سوریه است و اینکه مردم سوریه تکلیف آینده خودشان را مشخص کنند و همگان باید با تروریسم داعش و جبهه النصره در سوریه مبارزه کنند، هر دو در این خصوص اشتراک نظر داریم. در مواردی هم که اختلاف دیدگاه وجود دارد، باید گفت و گو کنیم. ما آماده گفت و گوی دو جانبه و چندجانبه با دوستان ترکیه ای در زمینه های منطقه ای هستیم و معتقدیم که منطقه بیش از این تاب کشمکش و درگیری ندارد و باید همه کشورها در این زمینه وارد شده و همکاری کنند.

ظریف در پایان تصریح کرد: ایران از گفت و گوی جدید ترکیه با روسیه استقبال می کند و ما آمادگی داریم که در این زمینه با سایر کشورها برای رسیدن به صلح و آرامش و مبارزه با تروریسم در این منطقه همکاری کنیم.

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1560275
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها
Tags: سوریه, ایران, ترکیه, روسیه , وزیر خارجه ترکیه , کودتا , محمدجواد ظریف, آنکارا , ظریف , تهران , وزیر خارجه ایران , مجلس ترکیه, مولود چاوش اوغلو, کودتای نافرجام ترکیه, دمکراسی, کودتای ترکیه
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند


 منابع خبری از پایان شمارش آرای همه‌پرسی ترکیه درباره اعمال تغییرات در قانون اساسی این کشور، پیروزی اردوغان و جشن هواداران وی خبر دادند.   ...

واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی


 مقامات اتحادیه اروپا در واکنش به موفقیت رجب طیب اردوغان در همه پرسی قانون اساسی اعلام کردند که منتظر گزارش ناظران بین المللی درباره این همه پرسی...

داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد


 سخنگوی فرماندهی مشترک عملیات عراق اعلام کرد سازمان تروریستی داعش در غرب موصل با گازهای سمی به نیروهای عراقی حمله کرده است که دومین حمله از این ن...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند
گزارش روحانی از جلسه سران قوا/ تعطیلی الزامی بازارها و پاساژها و مراکز خرید
روحانی: باید با کمک مردم هر چه زودتر روند شیوع کرونا را کنترل کنیم

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران