:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 303 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


تشکیل کمیته حقیقت یاب از خواسته های جدی ایران در موضوع فاجعه منا است

رئیس سازمان حج و زیارت، تشکیل کمیته حقیقت یاب را از خواسته های جدی ایران در موضوع فاجعه منا عنوان کرد و اظهار داشت: اگر کمیته حقیقت یاب تشکیل شود، واقعیت های بسیاری از این فاجعه تلخ که در طول تاریخ اسلام بی سابقه بوده است، افشا خواهد شد.

30a30.ir : «سعید اوحدی» شامگاه شنبه در نشست خبری در جمع رسانه های گروهی استان گیلان در رشت، با بیان اینکه کمیته حقیقت یاب همه اسناد را در اختیار دارد، افزود: باید کمیته حقیقت یاب تشکیل شود تا واقعیت این فاجعه مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه دولت عربستان تا امروز برای تشکیل کمیته حقیقت یاب تمکین نکرده و نپذیرفته است، اظهار کرد: اگر کمیته حقیقت یاب تشکیل شود، واقعیت های بسیاری از این فاجعه تلخ که در طول تاریخ اسلام بی سابقه بوده است، افشا خواهد شد

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اقدامات انجام شده برای استیفای حقوق شهدای مظلوم منا طی یکسال گذشته گفت: مسئولیت پیگیری حقوقی فاجعه منا براساس مصوبات هیات دولت و تکلیفی که مقام معظم رهبری فرمودند بر عهده وزارت امور خارجه گذاشته شد.

اوحدی افزود: جلسات متعددی طی یکسال گذشته هم در وزارت امورخارجه و هم دادستانی کل کشور برگزار و چندین کار بزرگ انجام شد.

وی ادامه داد: حدود 450 وکالتنامه تام از خانواده شهدا توسط سازمان حج و زیارت از طریق شعبات قوه قضائیه در ادارات کل حج و زیارت استان ها و تهران در محل اداره کل گرفته شد که دیگر نیازی به تردد خانواده ها نباشد.

وی اضافه کرد: این وکالت نامه ها در اختیار معاونت کنسولی وزارت امورخارجه قرار گرفت و به زبان های عربی و انگلیسی ترجمه رسمی شد تا وزارت امورخارجه بتواند شکایت نامه اصلی خودشان را روی این وکالتنامه بگذارند و در هر محاکم قضایی علیه دولت عربستان ادعای شکایت داشته باشند.
اوحدی تصریح کرد: هر اقدام قضایی علیه دولت عربستان نیاز به مستندات محکمه پسند دارد که در همین راستا، بیش از 900 مصاحبه با شاهدان عینی انجام و به زبان های بین المللی نیز ترجمه شده است.

وی گفت: علاوه بر این، هر آنچه فیلم و عکس تصویری داشتیم ، همه این مستندات را در قالب یک بسته به عنوان پشتیبانی مستندات حقوقی در اختیار وزارت امور خارجه قرار می دهیم.
وی با بیان اینکه قبل از قطع رابطه سیاسی هشت وکیل نیز به وزارت امورخارجه برای مشورت دادن به ادعای دعاوی که مطرح می کنیم ، معرفی شدند، تصریح کرد: متاسفانه تمامی این وکیل ها بدلیل ترس از دولت عربستان انصراف دادند.

وی افزود: دو وکیل از عربستان حاضر شدند که مشورت دهند اما آنها نیز یکماه قبل با ترس و وحشت اعلام کردند که در یک کشور ثالثی می توانیم به شما مشورت دهیم.
اوحدی بیان کرد: ظرفیت هایی را در کشورهای دیگر دنیا هم وزارت امورخارجه و هم قوه قضائیه بدنبال آن بودند که بتوانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه فرآیند فعلی حقوقی شهدای منا به دو علت با کندی مواجه شده است، اظهار کرد: بدلیل قطع سیاسی روابط با عربستان و اینکه کشور عربستان به علت نوع نگاه غلط و انحرافی خود به مسائل مذهبی و از دریچه نگاه انحرافی به مسائل حقوقی در بسیاری از کنواسیون های بین الملی عضو نیست که این موضوعات موجب کندی فرآیند حقوقی شهدای منا شده است.

وی خاطرنشان کرد: در جلسات مختلفی که با حضور دستگاه ها و سازمان های مربوطه تشکیل شد، تاکید شده که از هر روزنه ای در هر جای دنیا برای پیگیری حقوقی از آن باید بهره گرفت که متاسفانه تا امروز نتیجه قطعی این پیگیری های حقوقی نداشته است.

رئیس سازمان حج و زیارت یادآورشد: همچنین در راستای پیگیری حقوقی شهدای فاجعه منا نیروی انتظامی جمهوری اسلامی هفته قبل با همکاری سازمان حج و زیارت ، قوه قضائیه و وزارت امورخارجه یک شکایتی را هم به پلیس اینترپل تنظیم کرده بود.

وی ادامه داد: شکایت علیه دولت عربستان برای به شهادت رساندن 477 از حجاج مان و درخواستی از پلیس اینترپل نسبت به واکاوی این جنایت شده است تا آنها نیز اقدامات خود را داشته باشند.
اوحدی با اشاره به یادآوری اتفاقاتی که در فاجعه منا روی داد، با ارائه مستنداتی بی کفایتی دولت عربستان را در برگزاری این مراسم یادآورشد و گفت: اگر امکانات کافی درمانی در بیمارستان های عربستان وجود داشت و یا از امکانات درمانی بعثه های کشورهای مختلف و هلال احمر استفاده می شد، 60 درصد شهدای این فاجعه در قید حیات بودند.

وی تصریح کرد: آشفتگی مدیریت، بی لیاقتی، بی کفایتی، دیده شد که قصور و کوتاهی، عدم رسیدگی به مجروحان، عدم حضور به موقع امدادگران، همکاری نکردن با هیات های پزشکی کشور های مختلف به مجرم بودن کشور عربستان در فاجعه منا کفایت می کند .

وی ادامه داد: متاسفانه تا کنون به صورت وقیحانه و بی شرمانه دولت عربستان نه عذرخواهی کرد و نه حاضر است بپذیرد که اتفاقی با این ابعاد گسترده روی داده است و ادعا دارد که 700 نفر در این حادثه به شهادت رسیده اند.

اوحدی گفت: تنها صدای رسایی که در عربستان بلند شد و توانست در مدت کوتاهی وضعیت شهدا و مجروحان خود را مشخص کند جمهوری اسلامی ایران بوده است که توانست این موضوع را مدیریت کند و پیکرهای شهدایی را که در خواست خانواده ها بود، به کشور منتقل کند.

وی یادآورشد: پیکر 79 شهید از شهدای فاجعه منا را دولت عربستان با بی کفایتی به همراه شش هزار شهید از کشورهای دیگر در عربستان دفن کرده است که سه خانواده ایرانی خواستار بازگشت پیکرهای شهدای خود هستند که بدلیل قطع رابطه سیاسی دولت عربستان همکاری لازم را انجام نمی دهد.
وی گفت: متاسفانه دولت عربستان با وجود بسیاری از توافقاتی که در جلسات مشترک داشته ایم به وعده های خود عمل نکرده است.

اوحدی تصریح کرد: باید هر روزنه ای که دیدیم که احتمال پیگیری حقوقی دارد ، به سمتش برویم تا حتی درصورت نرسیدن به نتیجه به طور یقین افشاگری اتفاق خواهد افتاد.
وی گفت: امسال دولت عربستان مسلمانان را از کشورهایی همچون ایران، سوریه، یمن و بخشی از عراق از رفتن به حج محروم کرد .

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به حوادث مکرر خونبار در مراسم حج و بیش از 13 هزار قربانی طی 15 سال گذشته در این مراسم گفت: تکرار این حوادث نشاندهنده بی لیاقتی دولت عربستان و عدم مسئولیت پذیری و بی کفایتی برای اجرا بوده که تفکر وهابیت هم اجازه مشورت نمی دهد.
وی با بیان اینکه وزرای عربستان فاجعه منا را قضا و قدر الهی عنوان کرده اند، گفت: وزرای عربستان می گفتند اگر کمیته حقیقت یاب درست کنیم در قضا و قدرالهی دخالت کرده ایم .
وی اضافه کرد: این تفکر متحجر نمی تواند حافظ حقوق مسلمانان در مراسم حج باشد.

** برگزاری مراسم عرفه در فردا
وی در ادامه از برگزاری مراسم دعای عرفه خبر داد و گفت: این مراسم ساعت 15 فردا ( یکشنبه) در سراسر کشور برگزار می شود.

وی گفت: در شهرستان ها این مراسم در گلزار شهدای منا و در مراکز استان ها در مصلی بزرگ برگزار می شود.
وی ادامه داد: این مراسم در تهران در مصلی بزرگ تهران برگزار می شود و از ساعت 14 درهای مصلی برای ورود مردم باز می شود .

اوحدی از تمامی اقشار مختلف مردم و دستگاه های اجرایی و سازمان ها دعوت کرد برای نشان دادن انزجار از موضع گیری های اخیر حکام سعودی نسبت به جمهوری اسلامی در این مراسم شرکت کنند.
نخستین مراسم نکوداشت شهدای گیلانی فاجعه منا، امروز (شنبه) با حضور رئیس سازمان حج و زیارت ،مسئولان، اقشار مختلف مردم و خانواده های معظم شهدای این واقعه تلخ در مصلی امام خمینی (ره) رشت برگزار شد.
در فاجعه منا 461 حاجی ایرانی به شهادت رسیدند که از این تعداد، 16 حاجی از گیلان و همه از یک کاروان بودند.

 

 

 

*ایرنا

کد خبر:  1560654
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها
Tags: ایران, عربستان , مقام معظم رهبری, حج, سعید اوحدی, سازمان حج و زیارت, رئیس سازمان حج و زیارت, عرفه, منا, کمیته حقیقت یاب, فاجعه منا
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

«اخبار بد» برای عربستان و امارات


 صندوق بین المللی پول اخیرا پیش بینی کرد که کاهش تولید نفت و سیاست های ریاضتی بر اقتصاد عربستان سعودی به عنوان بزرگترین اقتصاد عربی تاثیر خواهد د...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

تردد بدون محدودیت خودروهای پلاک ایران در عراق


 بر اساس توافقات بین دو کشور ایران و عراق، این روزها در شهر کربلا و دیگر شهرهای مذهبی عراق خودروهایی با پلاک جمهوری اسلامی ایران در حال تردد هستن...

کارخانه اسلحه‌سازی ایران بیخ گوش اسرائیل?!


 ایران در لبنان کارخانه اسلحه‌سازی تاسیس کرده است. ظاهرا در این کارخانه انواع سلاح ‌از جمله موشک با برد بالاتر از ۵۰۰ کیلومتر و نیز پهپادهای انفج...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند
گزارش روحانی از جلسه سران قوا/ تعطیلی الزامی بازارها و پاساژها و مراکز خرید
روحانی: باید با کمک مردم هر چه زودتر روند شیوع کرونا را کنترل کنیم

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران