:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 354 تعداد امتیازدهی:  2   (Article Rating)


صالحی: مذاکره با مسوولان روس،آمریکا و یوکیا آمانو مثبت بود

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه شصتمین نشست سالیانه آژانس انرژی اتمی در وین دیدارهای خود با سرگئی کرینکو رئیس روس اتم، ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را مثبت و سازنده اعلام کرد.

30a30.ir :  صالحی روز دوشنبه درمورد دیدار با رئیس روس اتم گفت: روابط ما با روسیه یک روابط راهبردی است به خصوص در ارتباط با همکاری های هسته ای روسیه بیشترین همکاری را با ایران دارد.

وی افزود: روسیه نیروگاه یک بوشهر را در بدترین شرایط ساخت و درحال حاضر این نیروگاه به دست توانمند فرزندان ایران اداره می شود. در خصوص احداث دو نیروگاه دیگر نیز پیشتر صحبت کرده و مراسم کلنگ زنی آن را انجام داده بودیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: دراین دیدار صحبتهایی در خصوص تامین مالی و مسائل دیگر که به تفسیر صحبت شده بود مجددا مرور شد تا کارها با دقت کافی انجام گیرد و تاخیر زمانی در این پروژه پیش نیاید.

صالحی گفت: با روسها به جز این دو نیروگاه همکاری های دیگری که در چارچوب برجام دیده شده است، داریم . از جمله ایزوتوپ های پایدار که یک پروژه بسیار بزرگی است. متاسفانه فرصت نشده است که درباره این پروژه موضوع را برای ملت عزیز ایران شرح دهیم ولی در زمان مقتضی وقتی پروژه سامان گرفت آن موقع اهمیت این پروژه روشن خواهد شد. تاحالا قدم های بلندی در این ارتباط برداشته شده است و امروز با آقای کرینکو راجع به این پروژه نیز صحبت های مفصلی داشتیم.

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان افزود: سرگئی کرینکو امروز اعلام کرد که 38 تن آب سنگین ایران ارسالی به روسیه توسط روس ها تحویل گرفته شده است. این آب سنگین حدود 7 یا 8 روز پیش ارسال شده بود.

صالحی تاکید کرد : این یک قدم بزرگی است که در این فاصله 8 ماه بعد از اجرایی شدن برجام توانستیم 70 تن آب سنگین به آمریکا و روسیه بفروشیم و کشورهای دیگر اروپایی نیز علاقه مند به خرید آب سنگین از ایران هستند که مذاکرات با آنها نیز در حال انجام است.

وی با اشاره به دیدار خود با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد: در این دیدار در خصوص رسیدن به نتیجه نهایی در ارتباط با فعالیت های هسته ای و میزان فعالیت های بازرسی که در حال انجام شدن است چه در چارچوب پادمان چه در چارچوب پروتکل الحاقی و چه در چارچوب برجام، گفت و گو کردیم.

معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: روی موضوع همکاری های فنی که در آژانس دفتر خاصی در ارتباط با همکاری های فنی دارند صحبت مفصلی کردیم. در خصوص پروژه گداخت نیز که آژانس قول همکاری های وسیعی را به ما داد و اولین قدمی است که می خواهیم برداریم .

به گفته وی، در گزارشی که بازرسان آژانس به ایران آمده بودند آنها راجع به توانمندی ها و امکانات ایران گزارش مثبتی داده اند. الان هم توسط آژانس به کنفرانسی که در ژاپن در یکی دو ماه آینده برگزار خواهد شد در ارتباط با همین موضوع گداخت دعوت شدیم. در ارتباط با پروژه ایتر هم اظهارات آژانس در ارتباط با عضویت ما نیز مثبت ارزیابی شد هرچند این موضوع به آژانس خیلی مرتبط نیست ولی توصیه خودشان را دارند.

صالحی گفت: بحث پرداخت حق عضویت بود که پیشتر ما به دلیل شرایط عدم امکان انتقال پولی عقب افتاده بودیم و آنها حدود 20 درصد از سهم خود را کاسته بودند که تاکید کردیم آن را باید جبران کنند چرا که عدم انتقال پول مشکل ما نبوده است بلکه مشکلی بوده است که بر ما تحمیل شده بود. در خصوص گزارش دهی و شیوه ارزیابی ها و بررسی ها صحبت شد .

وی در پاسخ به این سوال که آیا در دیدار خود با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا در خصوص موضوع تحریم ها نیز گفت و گو کرده است یا نه؟ گفت: با وزیر انرژی آمریکا در ارتباط با مسائل فنی گفتگو کردیم. درباره مسائل تحریم دوستان ما در وزارت امورخارجه پیگیری می کنند البته ما وقتی که موضوعات را مطرح می کنیم گلایه خود را به عنوان یک ایرانی گوشزد می کنیم اما مسئولیت آن مستقیما با من نیست و مسئولیت من تنها فنی و اقدامات طرفین در ارتباط با عملیاتی کردن تعهدات انرژی اتمی مندرج در برجام است .

وی افزود : یکسری مسائل کوچکی پیش آمده بود که این مسائل در حال حل و فصل است. جلسه ما با مونیز خوب و مثبت بود البته ما منتظریم که این موارد نهایی شود تا در زمان مقتضی اطلاع رسانی شود. در حال حاضر ما نمی توانیم مطلب خاصی را در این خصوص بیان کنیم.

صالحی گفت: در مجموع امروز روز بسیار خوبی بود، نتایجی که گرفتیم هم مثبت بود و روزهای دیگر نیز دیدارهایی با دیگر همتایان خود از کشورهای مختلف داریم تا بتوانیم قدم های مثبت و بلندی در جهت توسعه همکاری هسته ای با دیگر کشورها داشته باشیم.
 

 

*ایرنا/انتشاردهنده: کیومرث پاده بان

کد خبر:  1560874
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها
Tags: آمریکا, روسیه , علی اکبر صالحی, صالحی, هسته ای, وین, انرژی اتمی, سازمان انرژی اتمی, رئیس سازمان انرژی اتمی, آژانس, یوکیا آمانو, آب سنگین, آژانس انرژی اتمی, سرگئی کرینکو, وزیر انرژی آمریکا, ارنست مونیز, برجام, رئیس روس اتم
22222

مطالب مرتبط :

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...

اظهار نظر عجیب پسر ترامپ دربارۀ نقش ایوانکا در حمله به سوریه!


 گزارش های رسانه‌ای به نقل از پسر ترامپ، نقش ایوانکا دختر رئیس جمهور آمریکا در حمله موشکی به حمص را ثابت می کند.       اریک، پ...

کره شمالی آمریکا را به حمله هسته‌ای تهدید کرد


 رسانه‌های دولتی کره شمالی، روز سه‌شنبه، همزمان با نزدیک شدن ناوگروه تهاجمی آمریکا به شبه‌جزیره کره، این کشور را به حمله هسته‌ای تهدید کردند. &#...

درخواست عجیب اردوغان از روسیه


 رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد : روسیه باید در سیاست حمایت خود از سوریه بازنگری کند و برای " رهائی از شرّ نظام سوریه " به آمریکا بپیوندد!   ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران