:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 371 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


مردم نباید احساس کنند از سرشماری سوءاستفاده می شود/ نتایج سرشماری 95 بعد از سه ماه اعلام می شود

رییس جمهوری با تاکید بر این که اطلاعات و آمار کشور باید دقیق و شفاف باشد و در لحظه و به روز در اختیار مسئولان قرار گیرد، گفت: مردم نیز نباید احساس کنند که از سرشماری کسی می خواهد سوء استفاده کند.

30a30.ir : حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در دیدار با مسئولان ستاد سرشماری نفوس و مسکن سال 95 که در سال شهید بهشتی ریاست جمهوری برگزار شد، افزود: موضوع سرشماری نفوس و مسکن به رغم این که ظاهری ساده دارد ولی چون آمار و اطلاعات به عنوان پایه اصلی برنامه ریزی هر کشوری به حساب می آید از اهمیت بالایی برخودار داست.
وی ادامه داد: این که بتوانیم از آغاز تا پایان با حوصله کافی و احساس مسئولیت ملی و شرعی این امانت را به خوبی به مقصد برسانیم با ارزش و با اهمیت است.

رییس جمهوری همچنین اظهار داشت: تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها در مسائل مهم کلان کشور بر مبنای داده هایی است که در اختیار مسئولان قرار می گیرد و اگر این داده ها درست نباشد در انتخاب مسیر و نحوه حرکت ایجاد مشکل و معضل خواهد کرد.

روحانی ادامه داد: آرزوی ما در کشور دست یافتن به مرحله عالی توسعه است و این هم در سند چشم انداز به آن اشاره شده و هم از آرزوهای مردم است که در مسیر کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان قرار گیریم البته اگر تلاش، کوشش و وحدت باشد و همه توان را به کار بگیریم با این موضوع فاصله زیادی نداریم.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای مختلف متکی به آمار هستند ولی این که چگونه این آمار به دست آید، مهم است. مراجعه به درب منازل و پُر کردن پرسشنامه شکل ابتدایی کار است که در حال حاضر انجام می شود و انرژی و هزینه زیادی نیز مصرف می شود ولی به خاطر اهمیت مسئله این مسیر را باید دنبال کنیم.

رییس قوه مجریه تصریح کرد: امروزه سرشماری در دنیا در لحظه و به روز انجام می شود و با ابزار و امکاناتی که بشر از نظر ارتباطی دارد این کار در آینده به صورتی باید انجام شود که اطلاعات و آمار در لحظه در اختیار مسئولان قرارگیرد.

روحانی ادامه داد: گاهی نتیجه سرشماری در کشور بیش از یک یا دو سال به طول می انجامید تا در اختیار مسئولان قرارگیرد ولی بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است نتایج سرشماری 95 بعد از سه ماه نهایی و اعلام شود.

وی با تاکید بر این که آمار و اطلاعات باید دقیق، شفاف و صادقانه در اختیار مردم قرار گیرد، گفت: برنامه ریزی تنها مختص دولت نیست و بخش خصوصی هم می خواهد برنامه ریزی کند بنابراین همه افراد جامعه اعم از بخش خصوصی و عمومی نیازمند آمار دقیق هستند تا برای آینده برنامه ریزی کنند.
رییس قوه مجریه تصریح کرد: مسئولان باید به آمار توجه کنند چرا که هشدار در مورد مشکلات امروز جامعه در آمارهای قبلی داده شده بود، این که رشد جمعیت، شرایط نسل جوان و این که در چه سالی قرار داریم برای مساله اشتغال مهم است

روحانی ادامه داد: این تقاضای کار در آمارهای قبلی گفته شده بود و باید مشاغل لازم را آماده می کردیم. این که درنقطه ای از کشور بیکار داریم تا حدی قابل قبول است ولی بیکاری دو رقمی یا تک رقمی 9.9 قابل قبول نیست.

وی خاطرنشان کرد: پس ما یا اطلاعات نداریم و اگر داریم نیز درست بر مبنای آن برنامه ریزی نمی کنیم. در حال حاضر مشکل محیط زیست را شاهد هستیم، مگر در آمارهای قبلی به آن اشاره نشده بود. این که در شهرها از نظر آلودگی هوا، آب و زمین را شاهد هستیم در آمارهای قبلی نیز گفته بود.
رییس دولت تدبیر و امید همچنین گفت: آمار دقیق به مسئولان کمک خواهد کرد تا با برنامه ریزی درست و بر مبنای عقلانیت و خرد جمعی کار را پیش ببرند بنابراین مرکز آمار از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

روحانی تصریح کرد: این که مرکز آمار رشد تورم و نرخ تورم را پایان هر ماه یا اول ماه بعدی با سرعت و دقت اعلام کند با اهمیت است و همانگونه که مسئولان مربوطه در پایان هر ماه منتظر دریافت حقوقشان هستند باید منتظر اعلام آمارها نیز باشند چرا که در تصمیم گیری و تصمیم سازی ها موثر است.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری این که اطلاعات و آمار از نظر فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: اگر با آمار حرف بزنیم، مهم است. مسئولان مربوطه باید با آمار حرف بزنند و هر کسی به خود اجازه ندهد در زمینه آمار سخن بگوید. بنابراین باید اجازه دهیم مسئولان مرکز آمار، آمار دقیق را اعلام کنند و از نظر قانونی مسولیت ارائه آمار بر عهده مرکز آمار ایران است.

وی افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان سرشماری تاکید کردند خدایی نکرده اگر آمار دقیق نباشد یا کسی در آمار واقعیت را بیان نکند حتما خیانت ملی است و مانند این است که فردی به آزمایش خون برود و واقعیت گفته نشود و این مسئله در زندگی آن فرد از اهمیت بالایی برخوردار است.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری این که مسائل اقتصادی، اجتماعی و آسیب های اجتماعی و موضوعات فرهنگی کشور بر مبنای آمار دقیق است،اظهارداشت: همه باید با آمار حرف بزنیم و امروز بخش هایی هستند که عادت دارند آمار سرخودی را درست می کنند که نمی دانم از کجا نشات گرفته است.

روحانی ادامه داد: البته ممکن است یک صاحب نظر، نظر شخصی خود را تبیین کند ولی باید اجازه دهیم مسئولان مربوطه آمار دقیق را اعلام کنند.

وی اضافه کرد در این دوره از سرشماری از مردم خواسته شده از فضای مجازی و اینترنت برای ثبت نام استفاده کنند که راه خوب و درستی است البته ثبت نام اینترنتی تا 25 مهرماه ادامه داد و پس از آن کارکنان این مرکز با مراجعه به درب منازل مردم اطلاعات را تکمیل خواهند کرد ولی برای 5 سال آینده باید راه حل های دیگری در نظر گرفت.

رییس قوه مجریه ضمن تشکر از مرکز آمار کشور گفت: زحمت بزرگی به دوش این مرکز قرارداده شده است که باید با این امانت با دقت به مقصد برسانیم و امیدواریم ظرف سه ماه نتایج نهایی سرشماری در اختیار مسئولان و مردم قرار گیرد و از همه دست اندارکاران از جمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شبکه ملی اطلاعات تشکر می کنم.

روحانی از مردم تقاضا کرد همکاری لازم را با مامورین سرشماری داشته باشند و همچون مراحل گذشته که با مسئولان همکاری داشته اند، احساس کنند این اطلاعات ضرورت کشور و به نفع همه مردم است و احساس نکنند از این سرشماری کسی می خواهد سوءاستفاده کند.

وی با تاکید بر این که چنین چیزی وجود ندارد، گفت: سرشماری پایه ای برای دیدن آینده کشور و برنامه ریزی و تضمیم گیری دقیق برای آتیه کشور است.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: همانطور که مردم از آغاز سرشماری در زمینه ارائه اطلاعات همکاری لازم را داشته اند، دولت نیز به این موضوع با اهمیت نگاه می کند و به همین دلیل اخیرا سازمان برنامه و بودجه را احیا کردیم تا شاهد پیشرفت قابل قبول در همه زمینه ها باشیم.

روحانی تصریح کرد: امسال سال حرکت و رونق است و آثار آن را از آغاز سال می بینیم و اطلاعات استان ها علامت لازم را می دهد و باید واقعیت را به مردم بگوییم، اگر در سالی رشد اقتصادی خوب است باید بگوییم و اگر در سالی رشد اقتصای خوب نیست دلایل آن را به مردم بگوییم، کشور برای مردم است و با کمک و حمایت آنان می توان کار را پیش برد و مردم باید از شرایط کشور مطلع باشند.
رییس جمهوری در پایان به صورت نمادین در طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن اینترنتی شرکت کرد.
 

 

 

*ایرناحمید شریفی کیا/انتشاردهنده: مهرنوش خانزائی

کد خبر:  1560885
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها
Tags: روحانی, حسن روحانی, رئیس جمهور ایران, رهبر معظم انقلاب, نرخ تورم, سرشماری عمومی نفوس و مسکن, سرشماری, سرشماری 95, رشد تورم
22222

مطالب مرتبط :

پیام کتبی رئیس جمهوری ایران به امیر کویت


  پیام کتبی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران خطاب به شیخ صباح الاحمد امیر کویت امروز /دوشنبه/ تسلیم وزیر امور خارجه این کشور شد .  ...

آمادگی اصلاح طلبان برای ردصلاحیت روحانی/ فریدون دردسرساز شد


 «روزنامه های اصلاح طلب علاقه عجیبی به دامن زدن به شایعه بی اساس رد صلاحیت روحانی دارند...»   پایگاه آمریکایی المانیتور (almonitor) با انت...

نمایان شدن بی‌اعتمادی مردم به روحانی در خوزستان


 «فاصله بی‌اعتمادی میان مردم و دولت در استان خوزستان و مخصوصا اهواز به اندازه ای است که حتی رئیس جمهوری که برای حل بحران به منطقه رفته نمی تواند ...

واکنش ترامپ به روحانی؛ «بهتر است مراقب باشی»


 در حالی که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در راهپیمایی روز بیست و دو بهمن هشدار داده بود که هر کس ملت ایران را تهدید کند پشمان خواهد شد، ...

حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در حرم مطهر امام خمینی(ره)


  رهبر معظم انقلاب اسلامی، ساعتی پیش و به مناسبت ایام‌‌الله دهه مبارک فجر، با حضور در حرم مطهر امام خمینی(ره) و گلزار شهدای بهشت زهرا، یاد بنیان...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران