:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 447 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


کنترل عراق، سوریه و لبنان در دست ایران/ جنگی عظیم در پیش است

«اتحاد ایران و روسیه و گسترش قدرت آن ها در منطقه می تواند به شروع جنگ هایی بیانجامد که جنگ سوریه مقابل آن مانند بازی کودکان است.»

30a30.ir : پایگاه آمریکایی "وسترن ژورنالیسم" (WJ) با انتشار گزارشی تحت عنوان "اتحاد روسیه و ایران در خاورمیانه به جنگ های بیشتر خواهد انجامید و امنیت اسرائیل را تهدید خواهد کرد"، ایران را برنده نهایی درگیری های فعلی عراق و سوریه دانسته و مدعی شده است که عراق و سوریه به زودی تحت کنترل ایران قرار خواهند گرفت و پس از آن جنگی در پیش است که جنگ فعلی سوریه در مقایسه با آن مانند بازی کودکان است!

در این گزارش می خوانیم: «خاورمیانه که تا کنون بیش از 5 سال آشوب و جنگ خونین را تجربه کرده است، اکنون شاهد ظهور حقیقتی جدید است که میتواند عواقب بسیار مهمی برای تمام دنیا و بویژه اسرائیل داشته باشد.

تحولات سوریه و همچنین عراق -البته به میزان کمتر- روشن ساخته است که ایالات متحده در حال از دست دادن هر چه بیشتر کنترل اوضاع در دو کشور است.

دولت اوباما در عراق به دولت شیعی تحت حمایت ایران کمک می کند و این اقدام تنها موجب تغییر موازنه قدرت به نفع محور ایران خواهد شد که به دنبال تبدیل عراق به نماینده خود است؛ یعنی همان مدلی که ایران در لبنان اجرا کرده است.

گروه های شبه نظامی شیعی عراق تحت عنوان حشد الشعبی یا نیروهای بسیج مردمی عراق در کنار ارتش این کشور که تحت تسلط شیعیان قرار دارد برای بیرون راندن داعش از موصل که دومین شهر بزرگ عراق است کار می کنند و ارتش آمریکا نیز حملات آن ها را پوشش هوایی داده و دیگر انواع پشتیبانی نظامی را برای آن ها مهیا می سازد. آمریکا اخیرا 600 نیروی جدید برای کمک به آزادسازی موصل به عراق اعزام کرده و اکنون بیش از 5000 نیروی ویژه آمریکایی در عراق حضور دارند.

نیروهای شبه نظامی شیعه در بعضی موارد با ارتش عراق ترکیب شده اند و در عین حال توسط ایران آموزش نظامی دیده و از دولت مرکزی عراق نیز تسلیحات آمریکایی دریافت کرده اند.

از سوی دیگر کردها و برخی گروه های سنی مانند الحشد الوطنی و همچنین شبه نظامیانی که توسط افسران سابق صدام حسین رهبری می شوند نیز به دنبال نقش آفرینی در آزادسازی موصل و تسلط به موصل پس از شکست داعش هستند.

به احتمال زیاد ایران برنده بزرگ این درگیری در حال ظهور خواهد بود چرا که متحد قدرتمندی مانند روسیه دارد و در واقع از سوی دولت اوباما نیز کمک دریافت می کند. به نظر می رسد دولت اوباما هنوز معتقد است که با شکست داعش در عراق جنگ در این کشور به پایان می رسد.

اما اوضاع در سوریه، از این هم فاجعه بارتر است. آخرین تلاش جان کری، وزیر امور خارجه [آمریکا] برای شروع مجدد مذاکرات با هدف دستیابی به راه حلی سیاسی برای درگیری های سوریه نه تنها به نتیجه نرسیده بله باعث درگیری جدی با روس ها شده است و به نظر می رسد پوتین یک استراتژی کاملا جنگی را در پیش گرفته است.

در حلب که دومین شهر بزرگ سوریه است، روسیه مشغول به بمباران مواضع شورشیان در شرق این شهر است و ارتش اسد در کنار حزب الله و نیروهای شبه نظامی شیعی تحت حمایت ایران برای حمله نهایی و بیرون راندن معارضان از شهر آماده می شوند. با اجرای موفقیت آمیز این حملات، اتحاد حامی دولت اسد که که توسط روسیه و ایران پشتیبانی می شود، در غرب سوریه -که مراکز اصلی جمعیت این کشور در آن قرار دارد- بر شورشیان پیروز می شود. و این مناطق کم کم از جمعیت سنی پاکسازی می شود.

هدف ایران در سوریه چیزی شبیه به عراق است؛ سوریه باید به نماینده ای برای ایران تبدیل شود که تحت رهبری دست نشانده تهران یعنی اسد قرار داد. اسد برای بقای خود کاملا به ایران و روسیه وابسته است و می داند که برای حفظ قدرت خود باید بهای سنگینی پرداخت کند.

بنابراین پس از آزادی حلب، جمهوری اسلامی، سوریه را نیز به یک نماینده خود تبدیل خواهد کرد و در نهایت به هدف خود برای ساخت راهرویی که ایران را به مرزهای شمال شرقی اسرائیل متصل می کند، دست خواهد یافت.

اما در مورد روس ها؛ آن ها نیز به احتمال زیاد به هدف خود دست می یابد. پوتین دریافته است که دولت اوباما هیچ کار قابل توجهی برای جلوگیری از کاهش قدرت آمریکا در خاورمیانه انجام نخواهد داد. پوتین سوریه را به پایگاه خود تبدیل کرده و اکنون نه تنها حریم هوایی سوریه را کنترل می کند بلکه بر شرق مدیترانه نیز مسلط شده است.

مداخله نکردن آمریکا در سوریه -آن هم در زمانی که هنوز جلوگیری از اجرای طرح های ایران در منطقه ممکن است- عواقب وخیمی برای اسرائیل به دنبال خواهد داشت.

استقرار سامانه دفاع هوایی اس 300 توسط روسیه در سوریه نیز عملا موجب از بین رفتن برتری نظامی اسرائیل در مرزهای سوریه می شود. در نتیجه نیروی هوایی اسرائیل اکنون به صورت کاملا ناگهانی قدرت خود برای اقدامات پیشگیرانه علیه گسترش قدرت نظامی ایران در سوریه و لبنان را از دست داده است.

برخی تحلیلگران و مفسران سیاسی اکنون به اسرائیل توصیه می کنند که آموزش نظامی به نیروی ضد ایرانی در عراق و سوریه را آغاز نماید. اما دیگر خیلی دیر شده است.

اوباما پیش بینی کرده بود که ایران پس از توافق هسته ای به یک قدرت منطقه ای بسیار موفق تبدیل خواهد شد. او گمان می کرد با توجه به تهران و جلب نظر آن ها می تواند رفتارهای ایران را تغییر دهد و آن را به متحدی تبدیل کند که برای ایفای نقش آمریکا در منطقه قابل اعتماد باشد.

اکنون که دوره ریاست جمهوری او رو به پایان است، می بینیم که بخشی از پیش بینی های او جلوی چشمان ما در حال محقق شدن است؛ اما به صورتی که اوباما هرگز انتظارش را نداشت.

ایران در حال کنترل کردن وقایع در عراق و سوریه است؛ به همان صورتی که در لبنان و از طریق حزب الله این کار را انجام می دهد. با تشکیل راهروی تحت تسلط ایران از موصل تا بلندی های جولان، امنیت اسرائیل به صورت روز افزون تهدید خواهد شد. اسرائیل به صورت همزمان باید با روسیه که نقش محافظ محور ایرانی را بازی می کند نیز کنار بیاید.

اوباما همیشه ادعا می کرد که عادی سازی روابط ایران آمریکا باعث افزایش ثبات منطقه ای خواهد شد. اکنون به گذشت سه سال، خاورمیانه به محلی خطرناک تر از گذشته تبدیل شده و اتحاد ایران و روسیه و گسترش قدرت آن ها در منطقه می تواند به شروع جنگ هایی بیانجامد که جنگ سوریه مقابل آن مانند بازی کودکان است.»

 

 

 

 

*جام نیوز

کد خبر:  1560985
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها, بین الملل
Tags: اسرائیل, سوریه, ایران, روسیه , خاورمیانه , هسته ای, اوباما, عراق, لبنان , حزب الله, تهران , توافق هسته ای, توافق, Iran , ارتش عراق, داعش در عراق, شکست داعش
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی


 یک جوان فلسطینی به هنگام رانندگی ، در جنوب بیت لحم به ضرب گلوله نیروهای رژیم صهیونیستی به شهادت رسید.     این جوان که در چهار راه ع...

داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد


 سخنگوی فرماندهی مشترک عملیات عراق اعلام کرد سازمان تروریستی داعش در غرب موصل با گازهای سمی به نیروهای عراقی حمله کرده است که دومین حمله از این ن...

توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند


 "با توجه به حمایت مستقیم ماهان از سپاه که در نبردهای نیابتی منطقه حضور دارد، این شرکت را می‌‌توان با تحریم‌ مجبور به تعطیل شدن کرد، اقدامی‌که شا...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
تشکر رئیس جمهور از مقام معظم رهبری و دستور تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع تولید
رهبر انقلاب: پیری جمعیت از همه خطرات بزرگ‌تر است/ مسئله‌ فرزندآوری در خانواده اولویت دارد
لبه فناوری روز دنیا در دستان ماست/ بنای خودروسازی نداریم، به خودروسازان کمک می‌کنیم
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران