:: پرمخاطب ها  

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 348 تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating)


روحانی: قدرتمندتر شدن آسیا در گرو خودباوری و همگرایی است

رئیس جمهوری اسلامی ایران، قدرتمندتر شدن آسیا را در گرو خودباوری و اراده مشترک برای همگرایی دانست و تاکید کرد: کشورهای آسیایی باید با گشودن بازارها، تعامل اقتصادی، اصلاح ساختارهای داخلی، شفاف سازی و هماهنگی های گسترده در حوزه های سیاست گذاری، گام های بلندی در راه اعتلای کیفیت زندگی مردم خود و ارتقای جایگاه آسیا در تعاملات جهانی بردارند.

30a30.ir : حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان روز دوشنبه و در دومین اجلاس مجمع گفت وگو و همکاری های آسیا در بانکوک، که سران و مقام های ارشد 34 کشور آسیایی در آن حضور داشتند، با دعوت و استقبال از حضور سرمایه گذاران آسیایی در ایران، گفت: تهران به دنبال نقشی فعال تر در شبکه حمل و نقل آسیا - اروپا است.
وی همچنین در خصوص مسایل مهم منطقه، گفت: مداخله غیر قانونی قدرت ها به تداوم خشونت ها و بی رحمی ها دامن زده است.
 

متن سخنان دکتر روحانی به این شرح است:
بسم الله الر ّحمن الر ّحیم
جناب آقای پرایوت چان اوچا، نخست وزیر محترم تایلند؛
رؤسای محترم کشورها و دولت ها؛

عالیجنابان؛
در ابتدا مایلم، از دولت تایلند به واسطه میزبانی دومین اجلاس سران مجمع گفت وگوی همکاری آسیا و میهمان نوازی گرم و صمیمیِ دولت و مردم تایلند، قدردانی نمایم. امید است با بحث و تبادل نظر سازنده، شاهد اعتلا و تقویت بیش از پیش این مجمع به عنوان یکی از مهم ترین نهادهای آسیایی باشیم.
برای اینجانب مایه خرسندی است که در جمعی سخن می گویم که با شعار 'آسیای واحد، توانمندی های گوناگون' می تواند قاره کهن ما را در مسیر موفقیت روزافزون قرار داده و با چشم انداز 2030 خود، به عنوان آرمان مشترک اعضا، در راه ایجاد جامعه آسیایی گام بردارد؛ چرا که هدف مهم مجمع گفت وگوی همکاری آسیا، توانمندسازی جوامع از طریق ارتقاء امنیت، گسترش آموزش، کاهش فقر، افزایش اشتغال، کاهش تورم، افزایش نقش زنان در مدیریت، و پرداختن جدی و گسترده به مسایل زیست محیطی در گستره آسیا است.

امروز همگان اذعان دارند که هیچ موضوع بین المللی، بدون حضور و همکاری تنگاتنگ قدرت های آسیایی قابل حل و فصل نیست؛ و در حل معضلات کلان کره زمین همچون تغییرات آب و هوا، بحران محیط زیست، مشکلات اجتماعی مانند: آوارگان، پناه جویان، بی سوادی و فقر، این کشورهای آسیایی هستند که به عنوان بازی گران عرصه ء تحقق امنیت جمعی، نقش آفرینی می کنند.
قدرتمندتر شدن آسیا در گرو خودباوری و اراده ی مشترک برای همگرایی است. ما باید با گشودن بازارها، تعامل اقتصادی، اصلاح ساختارهای داخلی، شفاف سازی و هماهنگی های گسترده در حوزه های سیاست گذاری، گام های بلندی در راه اعتلای کیفیت زندگی مردم خود و ارتقای جایگاه آسیا در تعاملات جهانی برداریم.

عالیجنابان؛
خانم ها ، آقایان؛
تاریخ طولانی و غنی تمدن های آسیایی، میراثی بس گرانقدر است؛ آگاهی هرچه بیشتر مردم ما از یکدیگر، گامی مهم در جهت تعالی فرهنگی و امری حیاتی برای امنیت و ثبات درازمدت قاره می باشد.
ایران پاره ای جدایی ناپذیر از آسیا و دروازه اتصال شرق و غرب است؛ ما ریشه در آسیا داریم؛ و تاریخ، فرهنگ و هنر ما در این قارهء کهن شکل گرفته است. فرهنگ غنی اسلامی، از سرمایه های بینظیر تمدن های آسیا است. ما به این اصل باور داریم که باید با آسیا باشیم، و خود را در آسیا تعریف کنیم.

جمهوری اسلامی ایران، با درک عمیق از اهمیت امنیت و ثبات آسیا، بر این باور است که چالش برانگیز ترین بحران، افراطی گری و خشونتی است که سرتاسر قارهء ما را، از توکیو تا دهلی، و از بغداد و دمشق تا استانبول، درنوردیده است. امنیتِ شرق و غربِ این قاره، از یکدیگر تفکیک ناپذیر است؛ و مداخله قدرتهای خارجی در دوسوی این قاره، تهدیدی کلان برای امنیت همهء ماست. امروز ایران همچون سدی استوار، در مقابل نفوذ و گسترش افراط گرایی و تروریسم در این منطقه، ایستاده است و بر این امر پای می فشارد که مداخله غیر قانونی قدرت ها به تداوم این خشونتها و بی رحمی ها دامن زده است. نمی توان از امنیت سخن گفت و عزم توسعه یک پارچه داشت، ولی نسبت به فجایع تروریستی در عراق و سوریه و بمباران زنان و کودکان بی گناه در یمن و جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین بی تفاوت ماند. اندیشه آسیایی، سیاست ورزی و گفتگو را عوامل اصلی در حل و فصل خصومت ها می داند؛ و مجمع ما در مواجهه با چالش های پیش رو باید بر این رویکرد تاکید کند.

خانم ها و آقایان؛
جمهوری اسلامی ایران، پس از توافقِ تاریخیِ هسته ای، می کوشد با مشارکت در زنجیره تولید، توسعه بازارهای جدید، و تامین پایدار انرژی نقش فعالی در همکاری های آسیایی ایفا کند.
ایران، با برخورداری از ظرفیت های مهمی چون نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده، منابع غنی نفت و گاز، و موقعیت ویژه جغرافیایی؛ دستیابی به رشد اقتصادی به میزان متوسط سالانه 8 درصد را به عنوان هدف میان مدت خود تعیین کرده است.

افزون بر این، جذب سرمایه گذاری خارجی، از دیگر اولویت های ایران است. در این راستا، ما با دعوت و استقبال از حضور سرمایه گذاران آسیایی، زمینه های لازم را برای بهره مندی مشترک فراهم کرده ایم. اقتصاد ایران با توافق هسته ای و رفع تحریم های تحمیلی رشد قابل توجهی را در سال های آینده نوید می دهد.

مزیت جغرافیایی، امنیت و سرمایه گذاری های قابل توجه، در زمینه خطوط ریلی، هوایی و دریایی، ایران را به مسیری مطمئن، برای کریدورهای بین المللی تبدیل کرده و جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن است تا نقشی فعال تر در شبکه حمل و نقل آسیا - اروپا ایفا نماید؛ و از طریق توسعه ظرفیت های خود، به زودی به قطب جدید حمل و نقل هوایی و ریلی در غرب آسیا تبدیل گردد.

عالیجنابان؛
یکی دیگر از اهداف مهم این مجمع، گسترش ارتباطات فرهنگی و گردشگری در میان جوامع آسیایی است. ایران، با تکیه بر مواهب طبیعی، فرهنگی و جاذبه های تاریخی، صنعت گردشگری را، به عنوان یکی از پیشران های اصلی اقتصادی خود، دنبال خواهد کرد.

تامین پایدار انرژی نیز، از مهمترین چالش های تداوم رشد اقتصادی در جهان است. در چنین شرایطی، ایران آمادگی دارد تا از طریق سرمایه گذاری های چند جانبه، و با توسعه بخش گاز خود، هم امنیت عرضه انرژی در آسیا را افزایش دهد، و هم با فراهم کردن گاز به عنوان سوخت تمیز و جایگزین، به بهبود شرایط زیست محیطی کمک نماید.

خانمها و آقایان؛
همان گونه که امنیت و ثبات، زمینه سازِ توسعه است؛ توسعه، نیز عامل تداوم امنیت و ثبات می باشد. از طریق توسعهء همه جانبه است که بهبود شرایط زندگی، و احترام به تنوع فرهنگی و حقوق انسان ها حاصل می شود. این مجمع می تواند با توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی، و اتصال شرق و غرب آسیا به یکدیگر، چشم انداز امیدوارکننده ای از آرامش و ثبات در کل قاره، و افق روشنی از زندگی  بهتر را برای شهروندان آسیا ترسیم نماید.


عالیجنابان؛

آینده آسیا از آنِ فرزندان ماست و شکوفایی آن، در گرو پ‍یوند پویاتر و پایدارترِ ملت هایِ این قاره می باشد. دولت من علاقمند است بدین منظور، روابط میان جامعهء ایرانی و جوامع آسیایی را در عرصه های تجاری، علمی، فرهنگی و فن آوری گسترش دهد؛ و به عنوان عضوی موثر در مجمع گفت وگوی همکاری آسیا، نقش مثبت خود را در راه تبدیل قارهء کهن به کانونِ پیشرفتِ جهان، در آینده پیش رو ایفا کند.
از توجه شما متشکرم

 


*ایرنا/ کتایون لامع زاده-انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

کد خبر:  1561003
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها
Tags: روحانی, حسن روحانی, رئیس جمهور ایران, هسته ای, تهران , اجلاس, تایلند, آسیا, اجلاس سران مجمع گفت وگو و همکاری آسیا, مجمع گفت وگو و همکاری آسیا, توافقِ هسته ای, توافقِ
22222

مطالب مرتبط :

کره شمالی آمریکا را به حمله هسته‌ای تهدید کرد


 رسانه‌های دولتی کره شمالی، روز سه‌شنبه، همزمان با نزدیک شدن ناوگروه تهاجمی آمریکا به شبه‌جزیره کره، این کشور را به حمله هسته‌ای تهدید کردند. &#...

پیام کتبی رئیس جمهوری ایران به امیر کویت


  پیام کتبی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران خطاب به شیخ صباح الاحمد امیر کویت امروز /دوشنبه/ تسلیم وزیر امور خارجه این کشور شد .  ...

آمادگی اصلاح طلبان برای ردصلاحیت روحانی/ فریدون دردسرساز شد


 «روزنامه های اصلاح طلب علاقه عجیبی به دامن زدن به شایعه بی اساس رد صلاحیت روحانی دارند...»   پایگاه آمریکایی المانیتور (almonitor) با انت...

نمایان شدن بی‌اعتمادی مردم به روحانی در خوزستان


 «فاصله بی‌اعتمادی میان مردم و دولت در استان خوزستان و مخصوصا اهواز به اندازه ای است که حتی رئیس جمهوری که برای حل بحران به منطقه رفته نمی تواند ...

واکنش ترامپ به روحانی؛ «بهتر است مراقب باشی»


 در حالی که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در راهپیمایی روز بیست و دو بهمن هشدار داده بود که هر کس ملت ایران را تهدید کند پشمان خواهد شد، ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
گمانه زنی در مورد تغییرات مدیران خودرو سازی ها
سرپرست دانشگاه آزاد معارفه شد/ میرزاده حضور نیافت
امروز؛ برگزاری جلسه دادگاه رضا ضراب
ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه
چرا صلاحیت احمدی نژاد احراز نشد؟
مناظره زنده شد
پیشنهاد رئیس جمهور وسیع‌ترین کشور مسلمان ... ممنوعیت نقاب و ریش بلند!
«اخبار بد» برای عربستان و امارات
شهادت جوان فلسطینی هنگام رانندگی
انفجاری قوی پایتخت یونان را لرزاند
اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند
واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی
داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد
"عفت مرعشی" و "فاطمه هاشمی رفسنجانی" به انگلیس رفتند
توطئه جدید علیه تهران/ هواپیماهای ایران در تیررس قرار گرفتند
خسارات ناشی از سیل به روستاهای جبل و باراندوز- ارومیه | تصاویر
اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتخابات: شرایط تغییر کرده!
حاشیه‌های آخرین روز ثبت‌نام انتخابات‌ریاست‌جمهوری
حاجی بابایی: با شعار "دولت کار آمد و مردمی" وارد عرصه انتخابات شده ام
9 کشته در پی وقوع سیل در 4 استان
جزییات درگذشت عارف لرستانی
روز سخت مهاجران در دریای مدیترانه
پایان پریشانی نرگس
اعدام فجیع چهار کرد به دست داعش در شهر رقه

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران