:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 393 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


آمریکا منافع خود را در گرو بحران زایی در منطقه می داند

 دولت های آمریکا از گذشته تاکنون با اتخاذ سیاست های دو گانه در قبال تحولات منطقه و بخصوص در تحولات کنونی در یمن و سوریه بیش از پیش در انظار ملت های منطقه خوار و رسوا شده و نشان داده اند که با حل بحران ها و نابودی گروه های تروریستی مثل داعش که تضمین کننده آرامش و امنیت در منطقه است٬ موافق نیستند.

30a30.ir : این دوگانگی سیاست دولتمردان آمریکا را می توان در حمایت از عربستان سعودی و گروه های تروریستی داعش و القاعده و اقدام های آن ها مشاهده کرد که از یک سو می خواهد خود را در انظار ملل موجه جلوه دهد و از سوی دیگر نیز می خواهد در شرایط بحرانی منطقه منافع خود را نیز حفظ کند.

به عنوان نمونه آمریکایی ها در قبال هدف قراردادن مجلس عزاداری در یمن که بیش از 700 کشته و زخمی برجای گذاشت٬ از یک سو آن را تقبیح و از سوی دیگر آن را حق عربستان برای دفاع از خود اعلام و از این جنایت جنگی در حق کودکان یمنی حمایت کردند.
در پی آن حمله، آمریکا اعلام کرد که حمایتش از عربستان سعودی در یمن یک 'چک سفید امضا' نیست و خط مشی خود را مورد 'بازبینی آنی' قرار خواهد داد.

آمریکایی ها در اقدامی دیگر و به بهانه حمله یمنی ها به کشتی آمریکایی در سواحل یمن که از سوی انصارالله تکذیب شد، به بمباران مواضع انصارالله مبادرت و به سه سایت راداری ارتش یمن حمله ور شدند.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که در واکنش به تلاش برای حمله به یک کشتی جنگی این کشور در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل یمن، مراکز راداری یمن را هدف قرار داده است در حالی که یمنی ها این ادعای آمریکایی ها را دروغ اعلام کرده اند.

آمریکایی ها در قبال تحولات سوریه نیز همین موضع گیری دوگانه را دنبال می کنند، در ظاهر در رسانه های وابسته به خود مبارزه با داعش را تبلیغ می کنند اما هرگاه که داعش در ورطه نابودی و هلاکت گرفتار می شود و شرایط بر آنها سخت می شود٬ با طرح پیشنهادهای خود٬ خواهان آتش بس موقت به بهانه امداد رسانی به مردم می شوند ولی در حقیقت تلاش می کنند با توقف حملات علیه داعش، این گروه بتواند برای ادامه حیات خود تجدید قوا کند.

محافل رسمی در آمریکا از یک سو خواهان متوقف کردن قراردادهای فروش سلاح به عربستان به دلیل هدف قراردادن شهروندان یمنی در جنگ علیه این کشور می شوند و از سوی دیگر از امضای قراردادهای چند میلیارد دلاری فروش سلاح به عربستان سخن می گویند.

بمباران مجلس عزاداری یمن در ابتدا با خوشحالی ائتلاف سعودی و آمریکایی ها شد اما وقتی با واکنش منفی و محکومیت مجامع بین المللی و حقوق بشری مواجه شد و در نوع خود یک رسوایی بزرگ برای ائتلاف سعودی و آمریکایی ها به شمار آمد٬ مواضع متناقضی را در قبال آن اتخاذ کردند و ابتدا دخالت خود در آن را انکار و سپس از روی دادن آن ابراز تاسف کردند و حتی خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب البته با حضور کارشناسانی از ائتلاف سعودی و آمریکایی ها شدند! تا جنایتی را که خود انجام دادند مورد تحقیق و بررسی قرار دهند.آمریکایی ها در موضع گیری دیگری حمله به یمن را حق عربستان در دفاع از خود دانسته اند !

تحلیلگران سیاسی معتقدند که آمریکایی ها با حمله به مواضع یمن دو هدف را دنبال می کنند : نخست می خواهند به یمنی ها و حامیان آنها پیامی برسانند که در خصوص باب المندب٬ حاضر به چشم پوشی از آن نیستند ودوم: قدرت نمایی در قبال روس ها تا از سنگینی توازن قدرت به نفع روسیه در منطقه جلوگیری کنند وبه قولی خودی نشان دهند.

واشنگتن به خوبی می داند پس از شکست ها و رسوایی های سنگینی که در موضوع سوریه و عراق در حمایت از گروه های تروریستی و کمک تسلیحاتی به آنها گریبانگیرش شده٬ باید گاهی به تحرکاتی دست بزند تا حضور و قدرت خود را در منطقه به رخ رقیبان خود بکشد، آنها هرگاه که داعش در ورطه هلاکت و نابودی در سوریه و عراق قرار گرفته با ارایه پیشنهادهایی در خصوص آتش بس موقت ، خود را رسواتر از قبل نشان داده اند و به خوبی می دانند اگر در زمینه یمن نیز کوتاه بیایند٬ دیگر در تحولات خاورمیانه حرفی برای گفتن نخواهند داشت و در حقیقت آنها از حضور گروه های تروریستی مثل داعش به عنوان برگ برنده برای حفاظت از منافع مالی و سیاسی خود بهره برداری می کنند.

واشنگتن با سرپا نگهداشتن رژیم آل سعود به عنوان مترسکی در منطقه خاورمیانه که خود را با فروش دلارهای نفتی٬ رهبر جهان عرب و اسلام می داند٬ تحقق اهداف خود را دنبال می کند تا حضور خود را در منطقه نفتخیز و راهبردی خاورمیانه حفظ کند.

به عقیده کارشناسان سیاسی، واشنگتن از قدرت گرفتن روسیه در منطقه خاورمیانه و طلایی شدن نام این کشور در میان کشورهای منطقه بسیار نگران و ناراحت است. آمریکایی ها از اینکه با سیاست های اشتباه و مواضع دوگانه خود موجب خوشنامی روسیه در حمایت از سوریه، یمن، عراق و همکاری نزدیکتر ایران با روسیه در منطقه ای شده اند٬ بسیار ناراحت اند اما این امر از اشتباه آمریکایی ها در حمایت از عربستان به عنوان صادرکننده تروریسم و ترویج افراطی گرایی و تامین مالی گروه های تروریستی نشأت می گیرد که جنایت های آنها با معیارهای منطق، دین و عرف بین المللی همسو نیست چرا که آنها با جنایت های وحشیانه در چند سال گذشته در کشورهای اسلامی و حتی غیراسلامی در اروپا و غرب، چهره کریهی از انسانیت را به نمایش گذاشته اند.

بمباران مجلس عزاداری در یمن با بیش از 140 کشته و 500 زخمی به قدری در رسواکردن ائتلاف سعودی و آمریکا به عنوان حامی آنها تاثیر گذار بود که آنها را به اظهار نظرهای متناقض مجبور کرد همچنین این جنایت موجب شکل گیری اتحاد یمنی ها در انتقام و اقدام متقابل منسجم تر کرد به طوری که هم سعودی ها و هم آمریکایی ها از تهدید یمنی ها به مقابله به مثل به هراس افتادند و هدف قراردادن سایت های راداری در یمن از سوی آمریکایی ها در حقیقت زهرچشم گرفتن از یمنی ها بود تا آنها را از اقدام متقابل علیه اهداف در عمق خاک سعودی یا هدف قرار دادن آمریکایی ها برحذر دارد.

ارتش و جنبش مقاومت مردمی انصارالله یمن با پیشرفت چشمگیر خود در تولید و ساخت سلاح و به خصوص موشک های دوربرد و نیز پس از تشکیل شورای عالی سیاسی رهبری در این کشور، اکنون به حدی از قدرت در مقابل سعودی ها رسیده اند که شاهزاده های بی تجربه سعودی که روزی با پندار انضمام خاک یمن به خاک عربستان دست به تجاوز به این کشور زدند و حاضر نبودند انصارالله را حتی به عنوان شهروند یمنی به رسمیت بشناسند٬ این روزها به قدری از قدرت یافتن آنها به وحشت افتاده اند که حاضرند با هر مقدار هزینه ای که شده٬ آمریکایی ها را در جنگ علیه یمن با خود همراه کنند تا بتوانند خود را از این مهلکه نابودی که کارشناسان سیاسی جهان پیش از این از آن به عنوان 'ویتنام عربستان' نام برده بودند، نجات دهند.

واقعیت این است که تحولات منطقه خاورمیانه در جهتی غیر از آنچه که آمریکایی ها و سعودی ها پیش بینی می کردند٬ در حال پیش رفتن است به طوری که حضور مصر، روسیه، ایران و ترکیه در کنار حضور آمریکا، قطر و عربستان دست برتر را در نشست لوزان سوئیس که قرار است برگزار شود٬ به خود اختصاص داده است.

مهم نیست که این نشست به نتیجه ملموسی دست یابد یا نه، اما افکار عمومی جهان در جریان موضع گیری های دو جبهه حامی و مخالف سوریه، به قضاوت خواهد نشست تا دوگانگی سیاست های جهانی را در حق ملت ها و کشورهای جهان نظاره گر باشد.
 

 

*ایرنا/سعید محسنی راد-انتشار دهنده: سید شاهپور حسینی

کد خبر:  1561030
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار مهم, اخبار و رویداد ها, بین الملل
Tags: آمریکا, سوریه, ایران, ترکیه, آل سعود, عربستان , روسیه , خاورمیانه , قطر , عربستان سعودی, مصر, واشنگتن , القاعده, سوئیس, موشک, داعش, یمن, گروه تروریستی داعش, ویتنام, Isis, مبارزه با داعش, انصارالله, انصار الله, انصارالله یمن, لوزان, نشست لوزان
22222

مطالب مرتبط :

مناظره زنده شد


 کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از تصویب پخش زنده مناظرات خبر داد.       با تصویب کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهور...

«اخبار بد» برای عربستان و امارات


 صندوق بین المللی پول اخیرا پیش بینی کرد که کاهش تولید نفت و سیاست های ریاضتی بر اقتصاد عربستان سعودی به عنوان بزرگترین اقتصاد عربی تاثیر خواهد د...

اصلاحات اردوغان رأی آورد/ هوادارانش به خیابان ریختند


 منابع خبری از پایان شمارش آرای همه‌پرسی ترکیه درباره اعمال تغییرات در قانون اساسی این کشور، پیروزی اردوغان و جشن هواداران وی خبر دادند.   ...

واکنش اتحادیه اروپا به موفقیت اردوغان در همه پرسی


 مقامات اتحادیه اروپا در واکنش به موفقیت رجب طیب اردوغان در همه پرسی قانون اساسی اعلام کردند که منتظر گزارش ناظران بین المللی درباره این همه پرسی...

داعش بار دیگر با گاز سمی به غرب موصل حمله کرد


 سخنگوی فرماندهی مشترک عملیات عراق اعلام کرد سازمان تروریستی داعش در غرب موصل با گازهای سمی به نیروهای عراقی حمله کرده است که دومین حمله از این ن...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند
گزارش روحانی از جلسه سران قوا/ تعطیلی الزامی بازارها و پاساژها و مراکز خرید
روحانی: باید با کمک مردم هر چه زودتر روند شیوع کرونا را کنترل کنیم

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران