:: پرمخاطب ها  
اعلام برائت از اعضا خائن و فراری پایگاه بسیج
رشوه‌خواری در خرید وقت سفارت آلمان در تهران و بیروت
یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به تصویب مجلس رسید
دستورکار هفته آینده مجلس/ طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت بررسی می‌شود
12 دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر معظم انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
روحانی در سازمان ملل: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم «نه» خواهد بود
ماهاتیر محمّد: پیشرفت‌های ایران شگفت‌آور و خوشحال‌کننده است
سرلشکر باقری: تلفات سنگین و انهدام تجهیزات دشمن هزینه تهاجم به ایران است
آغاز کلاس‌های دانشگاه آزاد با عبور دانشگاهیان از پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی
رهبر انقلاب: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت
مقام معظم رهبری: نام شهید بر فراز کوی‌ها و برزن‌ها موهبتی است که باید ادامه یابد
انتقاد بسیج دانشجویی به نحوه برخورد مدیران دانشگاه امیرکبیر با تشکل‌های دانشجویی
ناکامی ائتلاف سعودی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی
جزئیات عملیات دستگیری سرشبکه آمدنیوز به اطلاع مردم خواهد رسید

:: ویژه ها  

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 530 تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating)


نگاه نگران اروپا به نتیجه انتخابات تازه آمریکا

روی کار آمدن رییس جمهوری غیرقابل پیش بینی با شعارهایی جنجالی و بر هم زننده وضعیت موجود در دوره رقابت های انتخاباتی آمریکا، پرسش های بسیاری را پیش روی مقام های اروپایی در زمینه آینده روابط با واشنگتن قرار داده و سبب نگرانی های بسیاری شده است. این مساله در رسانه های عربی مورد توجه قرار گرفت.

30a30.ir : موضع گیری ها و شعارهای «دونالد ترامپ» طی کارزار و رقابت های انتخاباتی سبب شده اکنون که وی خود را مهیای ورود به کاخ سفید می سازد نگرانی های بسیاری در آمریکا و خارج از این کشور بروز یابد. از جمله، بسیاری از مقام های اروپا از آینده روابط آمریکا و اروپا نگرانند.
در ادامه این گزارش نگاهی به مهم ترین محورهای تحلیلی رسانه های عربی در مورد نگرانی کشورهای اروپایی از پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا خواهیم داشت.
 

** دغدغه های اروپا برای دوره ترامپ
روزنامه «الیوم السابع» سه چالشی را که کشورهای اروپایی در دوره ترامپ با آن روبرو خواهند شد، برشمرد. به نوشته بیست و هشتم آبان این روزنامه مصری، هنوز هم رهبران اروپا به دنبال شناخت ترامپ هستند. ترامپ برای آنان مردی مبهم و ناشناخته است. اروپایی ها نمی خواهند تنها به گفته های ترامپ در هنگام تبلیغات انتخاباتی او تکیه کنند. گفته های ترامپ آنان را شوکه کرده است. اروپایی ها انتظار دارند که او فقط شعار داده باشد و با راهیابی به کاخ سفید اظهارات وی درباره اروپا تغییر کند. کشورهای اروپایی همانطوری که «فرانسوا اولاند» رییس جمهوری فرانسه گفته است در یک مرحله بی اعتمادی به سر می برند.

الیوم السابع افزود: نگرانی کشورهای اروپایی از ترامپ در سه زمینه است؛ نخست اینکه آنها از جایگاه روسیه در سیاست خارجی جدید آمریکا می ترسند. کشورهای اروپایی می خواهند به موضع ترامپ درباره روسیه پی ببرند زیرا روسیه برای مرزهای شرقی اتحادیه اروپا تهدید تلقی می شود. دومین مساله، موضع واشنگتن درباره ناتو است. پیش از این، ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود گفته است که در حوزه تعهدهای آمریکا درباره ناتو شرط هایی را وضع خواهد کرد. مساله سومی که رهبران اروپایی از آن نگرانند این است که پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا، زمینه را برای رسیدن تندروها به قدرت در اروپا فراهم کند. با نگاهی به اظهارات «مارین لوپن» رهبر راستگرای فرانسه می توان به این مساله پی برد. او ترامپ را تحسین کرده و گفته که پیروزی ترامپ نقطه عطفی برای پیدایش جهان جدید است که جایگزین جهان قدیم خواهد شد.

در ادامه، از این روزنامه مصری می خوانیم: سفر اخیر «باراک اوباما» به اروپا و دیدار او با سران یونان، آلمان، فرانسه، انگلیس و ایتالیا فرصتی برای آرامش بخشیدن به اروپایی ها است. اوباما اما چیزی ندارد که به اروپایی ها تقدیم کند. اکنون بازی در دست ترامپ و اکثریت جمهوریخواه در کنگره است. تنها چیزی که اوباما می تواند به اروپایی ها تقدیم کند آن است که رهبران اروپایی را راهنمایی کند که بتوانند مسائل خود را با ترامپ، خوب مدیریت کنند و به سازوکارهای تازه ای برای نظم بخشی به اوضاع داخلی خود بدون پشتیبانی آمریکا بیاندیشند. به ویژه این در شرایطی است که ترامپ برای تقویت اقتصاد آمریکا تلاش خواهد کرد و هزینه های نظامی آمریکا را در خارج کاهش می دهد. این نشان می دهد که در روابط آمریکا و اروپا به ویژه در ناتو تغییرهایی به وجود خواهد آمد.


** پیروزی ترامپ مقدمه ای برای قدرت یابی راستگرایان در اروپا
تارنماهای شبکه خبری «الجزیره» قطر، شبکه خبری «روسیا الیوم» و روزنامه «الحیات» چاپ لندن پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا را مقدمه ای برای قدرتیابی راستگرایان و پوپولیست ها (عوام گرایان) در اروپا به شمار آوردند.

شبکه خبری الجزیره نوزدهم آبان ماه نوشت: پیروزی ترامپ آرزوی راستگرایان تندرو را در اروپا زنده کرد. این احزاب در حال قدرتیابی هستند. افزایش محبوبیت این حزب ها در شرایطی که برخی از کشورهای اروپایی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می کنند، زنگ خطر را به صدا در آورده است.

به نوشته تارنمای الجزیره، «دانیلا شوارتز» مسوول شورای روابط خارجی آلمان گفته است که شیوه های جسورانه ترامپ به الگویی برای احزاب پوپولیست اروپا در تبلیغات انتخاباتی آینده تبدیل می شود. در لهستان و مجارستان اکنون ملی گرایان راستگرا قدرت را در دست دارند و این نگرانی وجود دارد در غرب اروپا راستگرایان به قدرت برسند.

شبکه خبری روسیا الیوم نوزدهم آبان ماه نوشت: پیروزی ترامپ و اظهارات و رفتارهای جنجالی او هنگام تبلیغات برای راهیابی به کاخ سفید ضربه دردناکی به رهبران لیبرال اتحادیه اروپا وارد کرد. اکنون آنان از آینده سیاسی خود نگرانند.

روزنامه الحیات بیست و دوم آبان نوشت: سیاست های ترامپ درباره تجارت جهانی، ترس اروپایی ها را به دنبال داشته است. بیشتر پژوهشگران غربی این باور را دارند که ترامپ با ایجاد بی ثباتی در اروپا دست به ماجراجویی خواهد زد.

در ادامه گزارش روزنامه الحیات می خوانیم: پس از ضربه «برگزیت» (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) که پشت اتحادیه را شکست اکنون رهبران اروپا با پیروزی ترامپ با زلزله ای روبرو شده اند که لرزش های آن شکاف های بیشتری در ساختارهای اروپا و نهادهای امنیتی، دفاعی آن به وجود می آورد. این پیروزی شکاف های سیاسی را افزایش می دهد و عوام گرایی را با بی پروایی و پرخاشگری بیشتری رواج می دهد.

الحیات افزود: «گونتر اوتینگر» کمیسر اروپا در امور دیجیتال بر این باور است که اروپا دیگر نمی تواند به طور کامل به آمریکا اعتماد کند. باید اندیشه اروپایی به حدی بارور شود که اروپایی ها احساس کنند پس از این باید بر خود تکیه کنند. دیگر آن زمان که ما فکر می کردیم آمریکا برادر بزرگ ما است، سپری شده است.


** روابط آمریکا و اتحادیه آمریکا در دوره ترامپ و سناریوهای سه گانه
تارنمای شبکه خبری الجزیره به سناریوهای احتمالی پبش روی کشورهای اروپایی پس از پیروزی ترامپ اشاره کرد. این تارنما بیست و یکم آبان به نقل از روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشت: اظهارات ترامپ سبب شده است که کشورهای اروپایی به سه سناریو فکر کنند؛ سناریو نخست دور شدن بیشتر آمریکا از امور اروپا است. این رویکرد در دوره اوباما آغاز شده است. در نتیجه این سناریو، کشورهای اروپایی به جای دل بستن به ناتو اقدام های امنیتی تازه ای را در دستور کار قرار خواهند داد.

در ادامه این گزارش آمده است: سناریو دوم آن است که سیاستمداران اروپا ترامپ را خرسند سازند تا نقش آمریکا در تضمین صلح و ثبات اروپا را به ویژه در چارچوب ناتو ادامه دهد. سناریوی سوم که احتمال رخ دادن آن بیشتر است این که ترامپ برای برقراری تفاهم با کشورهای بزرگ مانند روسیه تلاش کند. این سناریو درجه بالایی از پراگماتسیم را تضمین می کند. کشورهای اروپای غربی و مرکزی بیشتر نگران این هستند که واشنگتن برای تقسیم مناطق نفوذ به مسکو نزدیک شود.

 

*ایرنا

کد خبر:  1561464
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها, بین الملل
Tags: اتحادیه اروپا , فرانسه, مسکو , بریتانیا, اروپا, باراک اوباما, کاخ سفید, واشنگتن , تجارت , کنگره, ناتو, تجارت جهانی, جمهوریخواه, انتخابات آمریکا, رسانه های عربی, دونالد ترامپ, ترامپ, برگزیت, نتیجه انتخابات آمریکا
22222

مطالب مرتبط :

ورود هیات ایرانی به مذاکرات صلح سوریه در آستانه


  به گزارش دریافتی از سفارت جمهوری اسلامی ایران از آستانه ، مذاکرات در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (13 و 14 اردیبهشت) انجام خواهد شد. امروز سه شنب...

ترامپ: مسکو و واشنگتن با هم کنار نمی آیند


 رئیس جمهوری آمریکادر نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه به «پایین‌ترین حد رسیده است» گفت که ناتو «دیگر منسوخ نیست...

اظهار نظر عجیب پسر ترامپ دربارۀ نقش ایوانکا در حمله به سوریه!


 گزارش های رسانه‌ای به نقل از پسر ترامپ، نقش ایوانکا دختر رئیس جمهور آمریکا در حمله موشکی به حمص را ثابت می کند.       اریک، پ...

ترامپ حقوق سه ماه اولش را بخشید


دونالد ترامپ که وعده داده بود به صورت رایگان در سمت ریاست جمهوری کار کند، حقوق سه ماه اول خود را به "سرویس پارک ملی" اهدا کرد که همچون سایر نهادهای دو...

سفر داماد ترامپ به عراق


 یک مقام آمریکایی از سفر «جرد کوشنر» به عراق خبر داد.       به گزارش آسوشیتد پرس، یک مقام آمریکایی یکشنبه شب از سفر جرد کوشنر،...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينهریاضی اول ابتدایی

وقت سفارت آلمان در تهران

مهاجرت به آلمان


آخرین اخبار  
رهبر انقلاب: پیری جمعیت از همه خطرات بزرگ‌تر است/ مسئله‌ فرزندآوری در خانواده اولویت دارد
لبه فناوری روز دنیا در دستان ماست/ بنای خودروسازی نداریم، به خودروسازان کمک می‌کنیم
کارمندان بدون ماسک غیبت بخورند/ خدمات مترو و اتوبوس منوط به ماسک زدن باشد
رئیس جمهور: الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا اقدامی ناگزیر است
بمب خبری جدید علیه ترامپ؛ درخواست از چین برای کمک به پیروزی در انتخابات
حذف چهار صفر از پول ملی مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته نشد
رهبر معظم انقلاب: شعار «نفس بکشیم» مردم آمریکا، شعار همه ملت های مظلوم جهان است/ امام(ره) انسانی تحول‌خواه و تحول آفرین بود
گزینه‌های نهایی فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی برای هیئت‌رئیسه مجلس
ابلاغ اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی با 8 ماه تاخیر
دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است/نگذارید مطالبه گری، اعتراض به نظام اسلامی تلقی شود
رئیس‌جمهور: فروش سهام عدالت را تسهیل کنید/ منشأ فداکاری مردم ایران در مبارزه با کرونا قرآن و ائمه( ع) هستند
روحانی: کمک به اقشار آسیب پذیر، وظیفه بزرگ همگانی است
جهانگیری: فروش سهام عدالت به صورت وکالتی قانونی نیست
رهبر انقلاب: کار بزرگ معلمان شکوفاسازی استعدادها در مسیر ارزش‌های انقلابی است
رئیس‌جمهور: رفتارهای مداخله‌جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است
سرلشکر باقری پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱» را تبریک گفت
افزایش برد موشک‌های نیروی دریایی سپاه به ۷۰۰ کیلومتر
رئیس‌جمهور: وام یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، قرض‌الحسنه شد/ حذف سود ۱۲ درصدی
رهبر انقلاب: ملت ایران در آزمون کرونا خوب درخشید/ مسئله کرونا ما را از توطئه استکبار غافل نکند
روحانی: سلامت مردم اولویت نخست است، امّا چرخ اقتصاد نیز باید حرکت کند
ستاد مقابله با کرونا با همه دستگاه‌ها و نهادها کاملا هماهنگی دارد
ربیعی: صد هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های اقتصادی کرونا اختصاص یافت
رهبر انقلاب: مقامات آمریکا شارلاتان و تروریست هستند/ اگر کوته‌بینی نکنیم ایران به قلّه حکومت اسلامی می‌رسد
روحانی: سال ۹۹ سال افتتاح طرح‌های بزرگ و تحول در زندگی مردم خواهد بود
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران