ممبر کانال تلگرام
ارسال پیامک
 
  

:: پرمخاطب ها  
No articles match criteria.

:: ویژه ها  
No articles match criteria.

اخبار  
داغ کن - کلوب دات کامتعداد نظرها: 0 نظر تعداد بازدید: 165 تعداد امتیازدهی:  2   (Article Rating)


عطوان:حملات در آمریکا را سعودی‌ها انجام دادند نه ایرانی‌ها

 تحلیلگر جهان عرب با انتقاد شدید از حمایت عربستان و امارات از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در خصوص ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور به آمریکا نوشت: این سعودیها بودند که حملات تروریستی در آمریکا انجام دادند؛ نه اتباع این هفت کشور.
 
عبدالباری عطوان نویسنده  و تحلیلگر جهان عرب در مقاله ای در روزنامه رای الیوم به موضوع حمایت عربستان و امارات از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درخصوص ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان نشین به این کشور شد و نوشت: انتظار نداشتیم که تصمیمات نژادپرستانه دونالد ترامپ درخصوص ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور اسلامی به آمریکا از تایید و حمایت دو کشور عربی عربستان و امارات برخوردار شود؛ درحالی که تظاهرات اعتراض آمیز، آمریکا و اکثر کشورهای اروپایی را فرا گرفته است و قانونگذاران و حقوق دانان آمریکایی و ایالت های آمریکا این تصمیمات را به چالش کشیده اند و 90 کارمند وزارت خارجه آمریکا در اعتراض و ابراز خشم خود نسبت به این تصمیمات استعفا کرده اند.
وی افزود: به طور قطع، دولت های عربستان و امارات در این زمینه هماهنگی کرده اند و این مواضع نتیجه گفت وگوی تلفنی دونالد ترامپ با سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی و محمد بن زاید ولیعهد امارت ابوظبی و فرمانده کل نیروهای مسلح امارات در یکشنبه گذشته به شمار می رود.
خالد الفالح وزیر انرژی سعودی با گفته خود در شبکه تلویزیونی بی "بی.بی.سی" ما را شوکه کرد. او گفت که آمریکا حق دارد که سلامت ملت خود را تضمین کند و جلوی خطرات علیه خودش را بگیرد.
او افزود که روابط عربستان و آمریکا قوی و بسیار عمیق است و آنها راهی جز همکاری مشترک درباره مسائل اقتصادی و راهبردی ندارند.
دومین شوک را که کمتر از شوک اول نبود، عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات وارد کرد. او امروز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود در ابوظبی گفت: اکثر مسلمانان و کشورهای عربی مشمول ممنوعیت نمی شوند و کشورهای معینی که تصمیم ترامپ علیه آنها گرفته شده است، با چالش هایی روبرو هستند که باید از آن عبور کنند.
او همچنین گفت: آمریکا تصمیمی حاکمیتی گرفت و برخی تلاش ها برای ایجاد این برداشت صورت می گیرد که این فرمان ترامپ علیه یک منطقه معین است اما اظهارات خود آمریکایی ها نادرستی این امر را ثابت می کند زیرا آنها گفتند که این فرمان علیه یک دین معین نیست.
حال این سوالات مطرح است که اگر این تصمیم "حاکمیتی" است پس چرا مثلا کشورهای اروپایی از آن استقبال نکرده اند؟ چرا بیش از دو میلیون شهروند انگلیسی با امضای طوماری، خواهان اجازه ندادن به ترامپ به عنوان عنصری نامطلوب برای سفر به انگلیس شدند؟
تصمیمات نژادپرستانه ترامپ کاملا با مفاد قانون اساسی آمریکا در تعارض است. زیرا این قانون مخالف تبعیض براساس نژاد و دین و موضع سیاسی است. وقتی آمریکایی ها علیه این تصمیمات قیام می کنند؛ آنها این کار را فقط برای حفظ حقوق مسلمانان نمی کنند بلکه برای حفاظت از قانون اساسی خود و ارزش های عدالت و برابری می کنند که در صدر مفاد این قانون قرار دارد.
نمی دانیم چرا وزیر انرژی سعودی خود را وکیل و وصی آمریکا می کند و از حق آمریکا در بین بردن خطراتی که ملتش را تهدید می کند، دفاع می کند؛ درحالی که فراموش کرده است که مجریان عملیات تروریستی علیه آمریکا از سودان و عراق و سومالی که در صدر هفت کشور قرار دارند و نیز ایران نیامدند بلکه از خود عربستان آمدند که مشمول این فهرست نشده است.
عطوان افزود: اقدام ترامپ در صدور این فهرست، "مجازات گروهی" است که خصوصا برخی کشورهای اسلامی را هدف قرار داده است و این درحالی است که ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی زمینه سازی می کند. آیا این سیاست ها پلیدترین نوع تروریسم نیست و خوراکی برای گروههای تروریستی برای جذب صدها و چه بسا هزاران نفر از جوانان مسلمان را فراهم نمی کند؟
وقتی کنگره آمریکا قانون "جاستا" را صادر کرد که به بستگان قربانیان و زیان دیدگان حملات یازدهم سپتامبر اجازه می دهد تا عربستان برای دریافت غرامت شکایت کنند؛ دولت سعودی از همه کشورهای اسلامی خواست تا با ریاض ابراز همبستگی کنند و در محکومیت این قانون بیانیه صادر کنند. ریاض همچنین از سازمان همکاری اسلامی خواست تا بیانه های شدید اللحنی در محکومیت این قانون صادر کند. حال چرا ریاض با این هفت کشور اسلامی مشمول تصمیمات ترامپ خصوصا سودان که عضو ائتلاف عربی تحت رهبری ریاض است و نیروهایش در کنار نیروهای سعودی در یمن می جنگند، همبستگی نمی کند؟
رئیس اتحادیه اروپا ترامپ را خطری تروریستی برای اروپا خواهند و فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه نیز موضع مشابهی گرفت و آنجلا مرکل صدراعظم آلمان ابراز نارضایتی شدید خود را ابراز داشت و این ساست نژادپرستانه خطرناک را محکوم کرد. حتی ترزا می نخست وزیر انگلیس امروز در مجلس عوام انگلیس فرمان ترامپ را - بعد از خودداری از محکوم کردن آن به مدت پنج روز- محکوم کرد و آن را اشتباه و هرج و مرج آفرین خواند. پس چرا کشورهای اسلامی و عربی مواضع مشابهی نمی گیرند؟
به گزارش تسنیم، عطوان نوشت: منکر نیستیم که برخی افراد از کشورهای اسلامی عملیاتی تروریستی در آمریکا اجرا کرده اند اما آیا باید همه کشورهای عربی ورود همه شهروندان کانادایی به خاک خودشان را ممنوع کنند زیرا یک تروریست کانادایی به مسجدی در کبک کانادا حمله کرده و به نمازگزاران تیراندازی کرده و شاری از آنها را به قتل رسانده است؟
 
وی در پایان نوشت: احساس درد و اندوه می کنیم که می بینیم غیرمسلمانان در برابر این مصوبات نژادپرستانه و ظالمانه از مسلمانان دفاع می کنند؛ درحالی که مسئولان دولت های عربی از این تصمیمات خواه به بهانه دفاع از خود یا از منظر حاکمیت دفاع می کنند.
 
العالم
 
 
کد خبر:  1561716
فرستنده: 30a30.ir خبرنگار
گروه: اخبار و رویداد ها, بین الملل
Tags: آمریکا, ایران, ترامپ, ضداسلام, قانون منع ورود مهاجرین, انتقاد از قانون ترامپ
22222

مطالب مرتبط :

تجمع آمریکایی ها دراعتراض به لغو بیمه همگانی


  صدها نفر در اعتراض به تلاش جمهوریخواهان برای جایگزین کردن بیمه همگانی باراک اوباما، در مقابل دفتر 'پل رایان' رئیس مجلس نمایندگان شهری در ایالت...

بخشی از اطلاعات مالیاتی دونالد ترامپ منتشر شد


   کاخ سفید روز چهارشنبه پس از این که یکی از رسانه های آمریکایی از دستیابی به اطلاعات مالیاتی دونالد ترامپ خبر داد, با انتشار بیانیه ای بخش...

کارخانه اسلحه‌سازی ایران بیخ گوش اسرائیل?!


 ایران در لبنان کارخانه اسلحه‌سازی تاسیس کرده است. ظاهرا در این کارخانه انواع سلاح ‌از جمله موشک با برد بالاتر از ۵۰۰ کیلومتر و نیز پهپادهای انفج...

نتانیاهو خبر داد ... توافق با فرستادۀ ترامپ برای شهرک‌سازی


 بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به خبرنگاران گفت که دیدارش با جیسون گرینبلات فرستاده ویژه رییس جمهور آمریکا بسیار خوب و عمیق بوده است....

زد و بند جنجالی دختر ترامپ با چینی ها/ واردات 50 تن لباس چینی به آمریکا


 ایوانکا ترامپ، دختر جنجالی رئیس جمهور در حالی 50 تن لباس چینی به آمریکا وارد کرده است که پدرش به مردم آمریکا تاکید کرده است که کالای آمریکایی بخ...


امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above: 

اخبار پربیننده   
No articles match criteria.

       کمينه
آخرین اخبار  
تجمع آمریکایی ها دراعتراض به لغو بیمه همگانی
مجسمۀ صدام در این کشور عربی نصب خواهد شد!
بخشی از اطلاعات مالیاتی دونالد ترامپ منتشر شد
سرپرست اورژانس کشور: تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه سوری به 2600 نفر رسید
کارخانه اسلحه‌سازی ایران بیخ گوش اسرائیل?!
پایه حقوق کارگران ۹۳۰ هزار تومان شد
نتانیاهو خبر داد ... توافق با فرستادۀ ترامپ برای شهرک‌سازی
تظاهرات بحرینی‌ها در شب محاکمه آیت الله قاسم
زد و بند جنجالی دختر ترامپ با چینی ها/ واردات 50 تن لباس چینی به آمریکا
کالیفرنیا هم به جرگه مخالفان حقوقی فرمان مهاجرتی ترامپ پیوست/ واشنگتن اقدام قانونی را آغاز کرد
دختر ترامپ برای جشن ضدایرانیِ یهودی‌ها کیک پخت +عکس
پیام کتبی رئیس جمهوری ایران به امیر کویت
محمود احمدي‌نژاد و اصرار بر تکرار يک «اشتباه»
بیش از 300 تبعۀ کوزوو به داعش پیوسته اند
کشف یک گورجمعی دیگر در موصل
یونیسف: 2016، بدترین سال برای کودکان سوری
آغاز رزمایش دریایی ژاپن و آمریکا با هدف تهدید چین
سود سالانه سهام عدالت اعلام شد
نتانیاهو: پارس می‌خواهد ما را نابود کند!
افزایش شمار شهدای انفجارهای تروریستی دمشق
تصویب مقدماتی قانون منع پخش اذان در اسرائیل
چرا مجسمه‌‌های برهنه را در سفر ملک سلمان نپوشاندند؟
کاهش کم‌سابقه بهای نفت و طلا
ده ها کشته و مجروح در حمله تروریستی به جشن عروسی در عراق
شکنجه زندانی بحرینی به دلیل نبوسیدن پای نگهبان!

 
 
©   Copyright 2008 www.Atorpat.ir      شرایط استفاده     حريم شخصي كاربران