گروه خبری اخبار و رویداد ها, بین الملل ::  نهادهای امنیتی به نخست وزیر انگلیس در مورد جاسوسی چینی ها هشدار دادند

 نهادهای امنیتی به نخست وزیر انگلیس در مورد جاسوسی چینی ها هشدار دادند

روزنامه دیلی اکسپرس (14 شهریور) خبر داد که سرویس های اطلاعاتی انگلیس به نخست وزیر و هیأت همراه او در مورد جاسوسی چینی ها در جریان اجلاس گروه 20 بشدت هشدار دادند.


425 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2016/09/04

30a30.ir : دیلی اکسپرس نوشت که این هشدار زمانی صادر می شود که ترزا می و دیگر مقام های انگلیسی به چین سفر کرده اند تا در اجلاس سران گروه 20شرکت کنند. نهادهای امنیتی به هیأت انگلیسی هشدار دادند که ممکن است محل اقامت آنها شنود شود.

علاوه بر این به هیأت انگلیسی هشدار داده شد تا از روابط صمیمانه با غریبه ها پرهیز کنند. جاسوسان چینی در قالب روابط صمیمانه اقدام به تخلیه اطلاعاتی دیپلمات های انگلیسی کرده اند و سازمان اطلاعات داخلی (ام آی 5) سال گذشته چین را یکی از بزرگترین تهدیدها علیه امنیت ملی انگلیس دانست.

در گذشته و در جریان سفرهای رسمی، دستیاران مقام های دولتی انگلیس قربانی جاسوسی چینی ها شدند. یکی از مقام های دولتی انگلیس گزارش داد که در جریان سفر سال 2008 گوردون براون نخست وزیر اسبق انگلیس به چین فریب خورد و گوشی همراه و اسناد سری او به سرقت رفت.

حال نهاد های امنیتی انگلیس برای پرهیز از تکرار چنین وقایعی هشدارهای مفصلی در اختیار هیأت ترزا می گذاشته اند تا از خود در جریان سفر به چین مراقبت نمایند.
مقام های انگلیسی در سفر اخیر از گوشی همراه و ایمیل موقت برخوردارند تا از هکرهای دولتی چین در امان باشند.

مشاوران امنیتی همچنین به مقام های انگلیسی هشدار دادند تا هدایای دریافتی را نزد خود نگه ندارند و به خصوص مراقب وسایل الکترونیک مانند کارت حافظه رایگان، سیم کارت تلفن همراه و شارژر باشند.

انگلیس و چین در برهه حساسی از روابط دوجانبه قرار دارند و ترزا می تصمیم گیری دولت در مورد نیروگاه اتمی جدید هینکلی پوینت را به تعویق انداخته است. دولت چین نیز در واکنش به این اقدام تهدید کرده که سرمایه گذاری 100 میلیون پوندی در این پروژه را لغو می کند.

انتظار می رود که نخست وزیر انگلیس در حاشیه اجلاس گروه 20 و در جریان اولین دیدار با زی جین پینگ رئیس جمهوری چین اعلام کند که تا اواخر ماه سپتامبر در مورد این نیروگاه 18 میلیارد پوندی تصمیمی اتخاذ نخواهد کرد.

ترزا می ترغیب شده تا به دلیل اتهام های جاسوسی جدید علیه دولت چین این پروژه را تعطیل کند.

 

 

 

*ایرنا