گروه خبری اخبار و رویداد ها ::  مادورو:ازریاست جنبش عدم تعهد باقاطعیت و وفاداری برای ملت هایمان استفاده خواهد شد

 مادورو:ازریاست جنبش عدم تعهد باقاطعیت و وفاداری برای ملت هایمان استفاده خواهد شد

 «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا روز شنبه پس از اینکه دکتر «حسن روحانی» ریاست دوره ای جنبش عدم تعهد را به وی واگذار کرد گفت، از آن با قاطعیت و وفاداری برای ملت ها استفاده خواهد کرد.


386 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2016/09/18

30a30.ir : مادورو در این راستا نقش مردمی که کشورش با این ریاست دوره ای در سه سال آینده توسعه خواهد داد را برجسته نمود.

وی گفت: من به نمایندگی از کشور، به نمایندگی از «سیمون بولیوار» و به نمایندگی از کشور فرمانده «هوگو چاوز» تشکر می کنم. اطمینان داشته باشید که این ریاستی را که شما به ما واگذار کردید، با قاطعیت و وفاداری برای مساله ملت های ما استفاده خواهد شد.

رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین از نقش جمهوری اسلامی ایران در طول ریاست دوره ای این جنبش تقدیر و تشکر کرد.

وی ابراز داشت :من می خواهم به طور ویژه از جمهوری اسلامی ایران به خاطر چهار سال رهبری و ریاست جنبش عدم تعهد که آن را به بالاترین سطح رساند قدردانی کنم و می دانم که در این قدردانی، نماینده صدای همه ملت های جنبش ما و همه میهمانان هستم.

وی تاکید کرد که همه کشورهایی که به این اجلاس آمدند، آن را در یک زمان تاریخی که مبارزات برای استقلال و آزادی که پدر و مادران ونزوئلا افزون بر مردم بومی در مقابل نیروهای سلطه اروپایی را ازسر گرفتند، انجام داده ا ند .

رئیس جمهوری ونزوئلا افزود: 500 سال پیش در این سرزمین، یکی از بزرگترین کشتارهایی که اروپا آن را می پوشاند و در تاریخ جهانی پنهان می کند، اتفاق افتاد. در آن جنگ بیش از 80 میلیون زن و مرد از سوی امپراطوری های اروپایی که برای تصاحب سرزمین ها، ثروت های آن و استقرار سیستم های سلطه به این منطقه آمده بودند ، کشته و ناپدید شدند .


**حمله امپریالیستی
مادورو در ادامه سخنرانی خود در هفدهمین اجلاس غیر متعهدها که در جزیره «مارگاریتا» در شمال این کشور برگزار شد، از حمله امپریالیستی علیه ونزوئلا که هدف آن تضعیف پیشرفت و دستاوردهای انقلاب بولیواریایی است ، انتقاد کرد.

وی تصریح کرد: ونزوئلا با یک حمله جهانی مواجه است که علیه همه آمریکای لاتین و کاراییب می باشد. حمله ای که قصد دارد یک سازماندهی مجدد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورهای ما با الیگارشی های قدیمی را تحمیل کند.

وی یادآور شد که حملات امپریالیستی علیه ونزوئلا، جدید نیستند و هوگو چاوز رئیس جمهوری فقید کشور مجبور شد که با یک کودتا، تلاش برای قتل و خرابکاری ها علیه صنعت نفت مقابله کند.


**نیاز به تغییر در نظام سازمان ملل
مادورو گفت که قطعنامه مارگاریتای جنبش عدم تعهد در وهله اول پیشنهاد یک دموکراسی سازی واقعی سازمان ملل متحد را می دهد.

رییس جمهوری ونزوئلا خاطرنشان ساخت :سازمان ملل که پس از جنگ سال 1945 میلادی متولد شد و اکنون یک واقعیت پذیرفته شده از سوی همگان است، نیاز به یک تغییر عمیق دارد. از اصلاحات صحبت شده اما ما از یک بنیانگذاری دوباره و از یک بنیانگذاری جدید سازمان ملل صحبت می کنیم و جنبش عدم تعهد، دارای میراث و رهبریت است و رای برای پیشرفت به طور قاطع در یک روند تحقق و شتاب در این فرایند های تحول را دارد.

مادورو دراین راستا به سه مرحله از اقدام جنبش عدم تعهد اشاره کرد و گفت: نخستین مرحله از سال 1955 هنگامی که درکنفرانس «باندونگ» ابداع شد تا زمان شکل گیری آن در سال 1961؛ مرحله دوم هنگامی بوده که این جنبش به دنبال ایجاد یک جهان چند قطبی بود و با تحمیل جهان تک قطبی، یک جهان 'کاپیتالیست وحشی، نئولیبرال و تهدیدهای جنگ' مبارزه می کرد و مرحله سوم که در حال توسعه می باشد.

وی تصریح کرد که جنبش عدم تعهد در این اجلاس، سند نهایی را امضا خواهد کرد که دربرگیرنده میراث 17 اجلاس و قطعنامه مارگاریتا با مسائل مرکزی باشد.

مادورو تصریح کرد: قطعنامه مارگاریتا به دنبال گسترش شورای امنیت سازمان ملل با مشارکت قدرت های نوظهور جنوب، دموکراسی سازی سیستم انتخاب دولت و اتخاذ تصمیم سیستم سازمان ملل افزون بر ترویج برنامه کاری فرهنگی صلح و دفاع از حق تعیین سرنوشت مردم است.

رئیس جمهوری ونزوئلا از سوی دیگر با اشاره به اینکه کشورش با به دست گرفتن ریاست جنبش عدم تعهد به مساله فلسطین ملحق می شود، گفت: ما همچنان باید از فلسطین برادر و عزیزمان حمایت کنیم.
ونزوئلا برای نخستین بار است زمام قدرت این سازمان بین المللی بنیان گذاری شده از 55 سال پیش و متشکل از 120 کشور از آفریقا، آسیا، اروپای شرقی ، امریکای لاتین و کاراییب را در دست می گیرد.
ونزوئلا پس از کوبا و کلمبیا سومین کشور منطقه است که ریاست جنبش عدم تعهد را بر عهده می گیرد.
 

 

*ایرنا/خبرنگار مترجم: هشام صمصام - دبیر: کیومرث پاده بان