گروه خبری اخبار و رویداد ها, اقتصادی ::  تاثیرات ترامپ بر اقتصاد چین چیست؟

تاثیرات ترامپ بر اقتصاد چین چیست؟

 احنمال دارد ریاست جمهوری ترامپ اقتصاد چین را تضعیف کند.


370 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2016/09/19

30a30.ir : پیروزی احتمالی دونالد ترامپ، انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا می‌تواند اوضاع  اقتصادی چین را دگرگون کند.

کوین لی، اقتصاددان آسیایی گزارشی را منتشر کرد که بر اساس آن ترامپ در سخنرانی های خود وعده داده است که تعرفه ‌های شدید روی واردات چین اعمال خواهد کرد. این اتفاق می‌ تواند بسیار انقباضی، ضدتورمی  و صدها میلیارد دلار از ارزش دومین اقتصاد بزرگ دنیا را از بین ببرد.

لی تخمین زده که پیشنهاد ترامپ برای تعرفه 45 درصدی روی اجناس چینی علاوه بر کاهش تجارت با آمریکا، افتی 87 درصدی را در صادرات چین به آمریکا (به اندازه 420 میلیارد دلار) به همراه داشته باشد.

در طول زمان و با احتساب اثرات چند برابری، به معنای سقوط 4.82 درصدی تولید ناخالص داخلی چین یا افتی در حدود 500 میلیارد دلار خواهد بود. این موضوع حتی سرمایه ‌گذاری مستقیم خارجی 426 میلیارد دلاری را نیز به حساب نیاورده است.

افت تولید ناخالص ملی یا کندی در رشد GDP در این مقیاس متناوب خواهد بود. در واقع ترامپ و دولت او ممکن است با یک نسخه با تعرفه بالا واردات را تحت کنترل قرار دهند. با وجود این، حتی تعرفه ‌های بسیار بالا تا 15 درصد نیز بدون در نظر گرفتن اثر شرکت ‌های خارجی، موجب افت 1.8 درصدی GDP چین خواهد شد.

ممکن است تعرفه‌ ها روی بخش وسیعی از کالاها از ماشین ‌آلات صنعتی گرفته تا ابزارها، اسباب‌ بازی و لوازم خانگی تاثیر بگذارد.

این تعرفه‌ ها حتما برای چین و شرکت ‌های چندملیتی مشغول به کار در این کشور زیان ‌آور خواهد بود. این شرکت ‌ها احتمالا باید برنامه‌ هایی را برای نقل مکان به کشورهای دیگر در نظر بگیرند. چین ممکن است در رقابت با کشورهای در حال توسعه دیگر که ترامپ هدف نگرفته، در جذب بازار خارجی شکست بخورد.

نگرانی‌های دیگری نیز وجود دارد. لی استدلال می ‌کند که تعادل پرداخت چین به دلیل جریان‌ های خروجی و مازاد حساب جاری منبع نگران کننده ای باشد. تعرفه‌ ها می‌تواند فشار بیشتری را به همراه داشته باشد و خطر بازگشت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی می‌تواند کسری حساب سرمایه‌ را بیشتر کند. در کنار یکدیگر این پویایی می‌ تواند اثری نزولی روی یوآن داشته باشد.

 
منبع: بلومبرگ

 

*خبرآنلاین