گروه خبری اخبار و رویداد ها, بین الملل ::  خودکشی محض عربستان؛ تهران به این ماجراجویی پاسخ می‌دهد

خودکشی محض عربستان؛ تهران به این ماجراجویی پاسخ می‌دهد

برخی مقامات آمریکایی و عرب تهدیداتی مبنی بر تجهیز مخالفان سوری و تروریست‌ها به موشک‌های دوش‌پرتاب ضدهوایی مطرح کرده‌اند.


435 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2016/10/01

30a30.ir : "عماد آبشناس" تحلیلگر مسائل منطقه‌ای و بین المللی، در یادداشتی برای بخش فارسی خبرگزاری اسپوتنیک نوشت:

پس از توافق میان روسیه و ایالات متحده در مورد سوریه، برخی مقامات آمریکایی و عرب تهدیداتی مبنی بر تجهیز مخالفان سوری و تروریست‌ها به موشک‌های دوش پرتاب ضدهوایی مانند موشک‌های استینگر که آمریکایی‌ها با بودجه عربستان سعودی به مجاهدان افغان داده بودند، مطرح کردند.

این مسأله را یک نشریه آمریکایی به نقل از یکی از مقامات آمریکایی -که نامش را فاش نکرد- مطرح کرد که در صورت صحت، نشانه ضعف بینش این مقام است. متأسفانه عادت داریم چنین مطالبی را از مقامات آمریکایی بشنویم. بعضی وقت‌ها برخی مقامات در ایالات متحده مسائلی را بیان می‌کنند که نشانه ناتوانی آن‌ها در تحلیل جریانات بین المللی و واقعیات جهانی می‌باشد.
 

مقامات حکومتی و امنیتی و نظامی ایالات متحده به‌خوبی می‌دانند که چنین کاری یک تیغ دولبه به‌حساب می‌آید که ممکن است دست خودی را نیز ببرد. در شرایطی که هواپیماهای عربستان سعودی بر فراز یمن پرواز می‌کنند، اگر عربستان سعودی اقدام به تحویل چنین موشک‌هایی به مخالفان دولت سوریه نماید، قطعا ایران هم موشک‌های مشابهی را تحویل انصار الله خواهد داد.

گو اینکه برخی معتقدند این موشک‌ها علاوه بر موشک‌های ضدناو و موشک‌های دوربرد در اختیار انصار الله است که مجوز استفاده از آن‌ها هنوز صادر نشده.

وقتی حزب الله لبنان سال 2006 میلادی ناو اسرائیلی را در مقابل سواحل لبنان هدف قرار داد، اسرائیلی‌ها متوجه پیغام ایران شدند و بلافاصله جنگ را متوقف کردند. موشک‌ها در اختیار حزب الله بود، اما مجوز استفاده صادر نشده بود. تاریخ شروع جنگ دست اسرائیلی‌ها بود، اما تاریخ پایان آن دست ایران.

پیغام متضمن این بود که ممکن است موشک‌های ضدهواپیما هم در اختیار حزب الله قرار داشته باشد، اما هنوز مجوز استفاده از آن صادر نشده.
 

 

چیزی که اسرائیلی‌ها را شوکه کرد، خود موشک‌ها نبود، بلکه تکنولوژی ساخت آن‌ها بود. ناو اسرائیلی به پیشرفته‌ترین تجهیزات مدرن جهان جهت مقابله با موشک‌های زمین به دریا، هوا به دریا و دریا به دریا مجهز بود و اسرائیلی‌ها باور نداشتند که هیچ سلاحی توان انهدام ناو آن‌ها را داشته باشد؛ ولی موشکی که در اختیار حزب الله بود همه دفاع‌های الکترونیکی را خنثی کرد و ناو را منهدم نمود.

دلیل اصلی شکست داعش در عراق هم تسلیحاتی بود که ایرانی‌ها در اختیار بسیج مردمی عراق قرار دادند و با استفاده از آن، بسیج مردمی زره‌پوش‌های داعش را منهدم نمود و این گروه خلع سلاح شد.

ارتش عراق به موشک‌های ضدتانک آمریکایی مجهز بود، اما این موشک‌ها توان نابودی زره‌های ماشین‌های انتحاری داعش را نداشتند و کامیون‌های داعش می‌توانستند علی‌رغم برخورد با موشک‌های ضدتانک، به مسیر خود ادامه دهند و به مقصد برسند.

موشک‌های ایرانی به‌گونه‌ای بودند که کامیون‌های انتحاری را با فاصله زیادی از مقصد، درجا نابود می‌کردند.
 

 

پس تحویل موشک‌های دوش‌پرتاب به تروریست‌ها در سوریه توسط عربستان سعودی، به‌معنای مجوز استفاده از موشک‌های ضدهواپیما و ضدناو توسط انصار الله در یمن خواهد بود؛ و چنین تصمیمی یک خودکشی محض تلقی خواهد شد.

حال اگر آمریکایی‌ها یا دیگر هم‌پیمانان‌شان اقدام به تحویل چنین موشک‌هایی به مخالفان سوری نمایند چه می‌شود؟ همان چیزی که در مورد یمن وجود دارد، در مورد دیگر کشورها نیز وجود دارد.

در حال حاضر جنگنده‌های آمریکایی بیش از جنگنده‌های عربستانی در معرض حمله دشمنان خود قرار دارند؛ از سوریه و عراق گرفته تا لیبی و افغانستان و... این جنگنده‌ها در حال پرواز هستند. در صورتی که -به هر دلیلی- یک موشک توسط تروریست‌ها علیه هواپیماهای روسیه یا سوریه پرتاب شود، قطعا این به‌معنای صدور مجوز برای تحویل سلاح‌های مشابه به دشمنان ایالات متحده خواهد بود و روسیه هم سلاح‌های مشابهی را تحویل دشمنان ایالات متحده قرار خواهد داد.

 مضاف بر اینکه خود دولت سوریه در حال حاضر دارای پیشرفته‌ترین سامانه موشکی دفاعی روسیه و جهان می‌باشد که مجوز استفاده از آن فعلا صادر نشده.

همه به‌یاد دارند که در ابتدای جنگ سوریه، ارتش این کشور دو هواپیمای اف-16 ارتش ترکیه را با سامانه بسیار قدیمی‌تر روسی خود یعنی سام-6 سرنگون کرد. حال تصور کنید با استفاده از سامانه‌های اس-300 و اس-400 چه اتفاقی پیش می‌آید؟!
 

پس در صورتی که هرگونه تسلیحات ضدهوایی موشکی در اختیار دشمنان روسیه و سوریه قرار گیرد، هم ممکن است مخالفان ایالات متحده مجهز به چنین تسلیحاتی گردند و هم اینکه سامانه دفاعی دولت سوریه مجوز استفاده از سلاح‌های دفاعی مدرن علیه هواپیماهای آمریکایی و یا هم‌پیمانان آن‌ها را پیدا کند.

بماند که طبق همه قوانین بین المللی، حضور هواپیماهای ائتلاف آمریکایی بر فراز خاک سوریه یک تجاوز آشکار به حریم کشوری مستقل است و ارتش این کشور حق دارد هر هواپیمایی که بر فراز حریم هوایی‌اش پرواز می‌کند را سرنگون کند.

بدیهی است که مقامات آمریکایی به‌خوبی درک می‌کنند که چنین چیزی به‌هیچ‌وجه به نفع آن‌ها نمی‌باشد و قطعا آن‌ها نمی‌خواهند که بیش از این در لجنزار سوریه درگیر شوند و همه این گمانه‌زنی‌ها فقط شانتاژ تبلیغاتی است که برخی نادانان راه می‌اندازند؛ مگر اینکه برخی نادان دیگر بخواهند ماجراجویی کنند و جنگ سوریه را بیش از پیش پیچیده نمایند.

 

 

 

*جام نیوز