گروه خبری اخبار مهم, اخبار و رویداد ها, بین الملل ::  درخواست آمریکا از ایران و روسیه درباره اسد/ اعلام نگرانی مسکو

درخواست آمریکا از ایران و روسیه درباره اسد/ اعلام نگرانی مسکو

واشنگتن ضمن متهم ساختن ارتش سوریه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی، صراحتا از تهران و مسکو خواسته که از حمایت حکومت بشار اسد دست بردارند.


382 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2016/10/24

30a30.ir : نبرد چندجانبه سوریه و مواضع کشورهای درگیر در این جنگ علیه یکدیگر همچنان خبرساز بوده و مسائل مرتبط با آن در صدر اخبار بسیاری از رسانه های جهان قرار دارد.

درحالی که گزارش های متعددی از سوریه نشان می دهد، تروریست های فعال در این کشور از سلاح های شیمیایی استفاده کرده و این سلاح ها از مناطق تحت کنترل تروریست ها شلیک شده اند، سازمان ملل و آمریکا با انداختن توپ در زمین بشار اسد درحال متهم ساختن وی و متحدانش هستند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه (AFP)، کاخ سفید آنچه را "استفاده متهورانه حکومت اسد از سلاح های شیمیایی و تمرد آن از هنجارهای بین المللی" خوانده محکوم کرد.
 
این واکنش آمریکا پس از آن اتخاذ شده که سازمان ملل مدعی شد ارتش سوریه سه حمله شیمیایی را علیه مخالفان در سال های 2014 و 2015 انجام داده است. واشنگتن صراحتا از تهران و مسکو خواسته که از حمایت حکومت بشار اسد دست بردارند.

"ند پرایس" سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با صدور بیانیه ای اظهار داشت: ما با شدیدترین لحن ممکن، سرپیچی حکومت اسد از هنجارهای دیرینه جهانی درمورد ممنوعیت استفاده از سلاح های شیمیایی و نقض تعهدات دمشق طبق کنوانسیون ممنوعیت استفاده از این سلاح ها که سال 2013 به آن پیوسته است را محکوم می کنیم.

وی افزود: حکومت سوریه کنوانسیون سلاح های شیمیایی و همچنین قطعنامه 2118 شورای امنیت سازمان ملل را نقض و از گاز کلر صنعتی به عنوان سلاحی علیه شهروندان خود استفاده کرده است.

آقای پرایس هشدار داده که ایالات متحده با کمک متحدان خود به تلاش برای محاکمه کسانیکه مسئول این حملات هستند ادامه خواهد داد.

دیلی تایمز (Dailytimes) نیز ضمن انعکاس این خبر می نویسد: واشنگتن و مسکو درحال نزاعی دیپلماتیک بر سر حمایت روسیه از حکومت اسد هستند و روابط آنان به قدری کمرنگ شده که از ابتدای جنگ سرد بی سابقه است.

ند پرایس مدعی شده: حمایت نظامی و اقتصادی روسیه از سوریه، حکومت اسد را قادر ساخته که به نبرد نظامی علیه مردم خود ادامه دهد که طبق یافته های گزارش جدید سازمان ملل، با نقض قوانین بین المللی همراه بوده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه خود آورده است: ما قویا و مصرانه از تمامی کشورهای عضو سازمان ملل و اعضای کنوانسیون سلاح های شیمیایی از جمله روسیه و ایران _که درحال انجام عملیات های نظامی به نفع حکومت اسد هستند_ می خواهیم با صراحت از این تلاش ها حمایت کرده و تعهد مشترکمان درقبال استانداردهای بین المللی علیه استفاده از سلاح های شیمیایی را حفظ نمایند.

از سوی دیگر، مسکو نسبت به حملات ترکیه به عنوان متحد آمریکا در بخش های شمالی سوریه و نقض حریم هوایی این کشور ابراز نگرانی کرده است.

 خبرگزاری اسپوتنیک (Sputniknews) در گزارشی زیر عنوان "لاوروف می گوید، مسکو درباره حملات هوایی ترکیه به مناطق کردنشین سوریه نگران است" به این موضوع می پردازد.

براساس این گزارش، وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری اظهار داشت: گزارش  هایی درباره حملات هوایی ترکیه در مناطق شمالی سوریه منتشر شده و ما نیز مطالبی در این باره شنیده ایم. مسکو به شدت نسبت به این اقدامات نگران است.

وی افزود: من درک می کنم که درحال سخن گفتن درباره حملات علیه مناطق مسکونی کردنشین هستیم. به گفته وی، سوریه به عنوان کشوری مستقل و عضو سازمان ملل بر تمامی سرزمین ها و حریم هوایی خود حق حاکمیت دارد و ترکیه نباید این حق را نادیده بگیرد.

لاوروف با اشاره به عضویت ترکیه در ائتلاف تحت رهبری آمریکا تاکید کرده، واشنتگن باید فعالیت اعضای این ائتلاف را در محدوده اهداف اعلام شده توسط فرماندهان آن نگه داشته و از این اهداف تجاوز نکند.

به گفته وزیر خارجه روسیه، مبارزه با تروریسم و جبهه النصره جزء اهداف اعلام شده ائتلاف تحت رهبری آمریکا بوده اما این ائتلاف هیچ اقدامی علیه النصره در سوریه انجام نداده است.

 

 

*جام نیوز