گروه خبری اخبار و رویداد ها ::  باقر عزت بگوویچ: ایران می تواند از طریق بوسنی وارد بازار تجاری اروپا شود

 باقر عزت بگوویچ: ایران می تواند از طریق بوسنی وارد بازار تجاری اروپا شود

 رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین، روابط با ایران را در چارچوب منافع دو طرف و رو به گسترش دانست و گفت: ایران می تواند از طریق بوسنی وارد بازار تجاری اروپا شود.


290 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2016/10/26

30a30.ir : باقر عزت بگوویچ روز سه شنبه در نشست مشترک خبری با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که در مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد برگزار شد، افزود: افراط گری، فرقه گرایی و تروریسم را عامل مخدوش شدن چهره اسلام دانست و گفت: ایرانی ها و بوسنیایی ها همکاری خواهند کرد تا دین اسلام را به بهترین وجه درجهان به نمایش بگذارند.
وی تاکید کرد: اسلام دین صلح، ثبات، آرامش و رحمت است و آن هایی که سعی می کنند با جنایات خود چهره اسلام را مخدوش کنند، نسبتی با اسلام ندارند.

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی هرزگوین با ابراز خوشحالی از سفر رسمی به ایران اظهار داشت: این سفر بعد از دیدار وزرای بوسنی و جمهوری اسلامی ایران انجام شد و بعد از این دیدار نیز رییس مجلس بوسنی به ایران سفر خواهند کرد و شاهد روند سریع همکاری بین دو کشور خواهیم بود.
عزت بگوویچ خاطرنشان کرد: روابط ایران و بوسنی از ابتدای استقلال این کشور قوی بود و ایران در زمان جنگ بوسنی، تلاش زیادی برای توقف جنگ و برقراری ثبات به عمل آورد.

وی ادامه داد: تحریم ها باعث شد در دوره ای خللی در روابط دو کشور وارد شود اما خوشحالیم و تمام اخبار مربوط به توافق هسته ای و لغو تحریم ها را دریافت کردیم که زمینه خوبی برای توسعه و گسترش روابط دو کشور بوجود آمده است.

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین اضافه کرد: آنچه باید سریع حل شود، تسهیل در امور مربوط به روادید و موانع پولی و بانکی است؛ همچنین باید در زمینه ارسال کالا میان دو کشور تسهیلاتی بوجود آید تا زمینه آسان سازی سرمایه گذاری بین دو کشور را شاهد باشیم.

عزت بگوویچ با اشاره به امضای یادداشت تفاهم درباره همکاری شرکت های کوچک و متوسط دو کشور، اظهار کرد: این اقدام ژنراتوری برای تقویت و توسعه روابط خواهد بود. با این اقدامات، عملا روابط یک جانبه کمک های ایران به بوسنی قطع خواهد شد و روابط از این پس متکی به منافع دو طرف خواهد بود.

وی افزود: بوسنی دارای چارچوب قوی و قانونی در اتحادیه اروپا است و جمهوری اسلامی ایران می تواند از طریق بوسنی وارد بازار تجاری اتحادیه اروپا شود. امروز شاهد افزایش شمار توریست ها به بوسنی هستیم و این زمینه خوبی برای همکاری میان دو کشور خواهد بود.

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین یادآور شد: فردا به اصفهان سفر خواهم کرد و شهروندان بوسنی را دعوت می کنم تا به ایران سفر کنند و از شهرهای تهران، اصفهان و شیراز دیدن کنند.

بگوویچ گفت: در این دیدار طرفین توافق کردند در مبارزه با تروریسم با یکدیگر همکاری کنند.
وی اضافه کرد: ما در آخر امسال شاهد دیدار سفر وزیر ایرانی به بوسنی خواهیم بود و سال آینده نیز امیدوارم سفر آقای روحانی به بوسنی محقق شود.

رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین اضافه کرد: این دیدارها ادامه خواهد داشت و امروز با رییس مجلس شورای اسلامی و دیگر مقامات ایرانی دیدار خواهیم کرد و پس از دیدار با رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران ، سفرمان پایان خواهد یافت.
 

 

*ایرنا/حمید شریفی کیا**انتشار دهنده:محسن طاهرزاده