گروه خبری اخبار و رویداد ها ::  تاکید بر گفت و گوی اروپا با ایران/ روابط تهران-هلسینکی ارتقا می یابد

 تاکید بر گفت و گوی اروپا با ایران/ روابط تهران-هلسینکی ارتقا می یابد

رییس جمهوری فنلاند ادامه گفت و گوهای اتحادیه اروپا با ایران را با اهمیت دانست و گفت: این گفت و گوها می تواند برای یافتن راه حل های مشترک برای ثبات در خاورمیانه و پدیده مهاجرت مفید باشد.


371 بازدید  :: 0 نظر  :: Article Rating ::  2016/10/26

30a30.ir : سائولی نینیستو روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد برگزار شد، افزود: از دعوت بنده به کشور جمهوری اسلامی ایران تشکر می کنم و اوقات خوبی را داشتیم؛ برای اولین بار بود که به ایران سفر کرده بودم.

وی برجام را یک نقطه عطف دانست و اظهار کرد: از این جهت به دولت جمهوری اسلامی ورییس جمهوری ایران تبریک می گویم که تلاش های زیادی را برای توافق هسته ای انجام دادند.
نینیستو ادامه داد: دو کشور همکاری های دیرینه ای داشته اند و جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که استقلال فنلاند را به رسمیت شناخت. معتقدم دو کشور همکاری های خود را در آینده ارتقا خواهند داد.

رئیس جمهوری فنلاند اضافه کرد: در این سفر همراه خود هیات بزرگ تجاری را به ایران آورده ام که چند روزی را با طرف های ایرانی مذاکراتی را داشته اند و ابراز رضایت می کنند.

وی با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری کشورمان گفت: منافع مشترک میان دو کشور در زمینه های انرژی، فناوری نوین و پاک و جنگلداری وجود دارد و در آینده نیز مسافرت از فنلاند به ایران و برعکس آسان تر خواهد شد.

نینیستو خاطرنشان کرد: برای من جالب بود که دیدگاه های رییس جمهوری اسلامی ایران را در خصوص وضعیت خاورمیانه، تروریسم و مبارزه با مواد مخدر بشنوم و توافق کردیم برای مقابله با این معضلات نیازمند همکاری های جهانی هستیم.

رئیس جمهوری فنلاند گفت: مهاجرت، پدیده ای است که اروپا را درگیر خود کرده و در این دیدار دو طرف توافق کردند برای کمک به مهاجران، باید در کشورهای مبدا اقدام شود.

نینیستو اظهار داشت: متوجه شدم که ایران پذیرای مهاجران فراوانی از افغانستان است که حدود سه میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می کنند؛ در این حوزه همکاری های میان اتحادیه اروپا و ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با تاکید بر ارتقای همکاری اقتصادی میان دو کشور، یادآور شد: ممکن است راه حل های مشترک برای ثبات در خاورمیانه و پدیده مهاجرت پیدا کنیم که اهمیت دارد گفت و گوی اتحادیه اروپا و ایران در این حوزه و حقوق بشر ادامه یابد.
 

 

*ایرناخبرنگار: حمیدرضا شریفی کیا** انتشاردهنده:محسن طاهرزاده